Lasy nadleśnictwa

Lasy Nadleśnictwa Antonin znajdują się w południowej Wielkopolsce na terenie powiatów ostrowskiego i ostrzeszowskiego. W obecnej strukturze administracyjnej Nadleśnictwo istnieje od 1 maja 1974 roku i składa się z trzech obrębów leśnych: Antonin, Moja Wola i Świeca.

Lasy regionu

Nadleśnictwa należące do RDLP w Poznaniu zarządzają majątkiem Skarbu Państwa na powierzchni 440 351,96 ha, w tym lasy zajmują 419 650,83 ha

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Położenie

Położenie

Nadleśnictwo Antonin położone jest w południowej części województwa wielkopolskiego, w powiecie ostrowskim, w gminach Odolanów, Przygodzice i Sośnie oraz w powiecie ostrzeszowskim, w gminach Mikstat i Ostrzeszów.

Obszar nadleśnictwa administracyjnie jest częścią Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

W zasięgu nadlesnictwa nie są zlokalizowane żadne miasta.

Większość lasów położona jest we wschodniej części doliny rzeki Baryczy.

Cechą charakterystyczną tutejszego krajobrazu jest kompleks stawów rybnych, co sprawia, że te tereny to prawdziwy ptasi azyl porównywany z Biebrzańskim Parkiem Narodowym, ze względu na bogatą bazę pokarmową dla tych zwierząt.

Dość zwarty kompleks leśny jakim są lasy naszego nadleśnictwa, przecinają liczne strumienie, potoki, oraz rowy melioracyjne i kanały.

Lasy Nadleśnictwa Antonin położone są na terenie następujących mezoregionów fizyczno-geograficznych:

  • Kotlina Milicka
  • Wzgórza Twardogórskie
  • Wzgórza Ostrzeszowskie

Na terenie nadleśnictwa przeważa teren płaski.

Rozpiętość nad poziomem morza waha się od 117 m n.p.m. w okolicach Możdżanowa do 200 m (Winna Góra) - okolice Cieszyna.

Kotlina Odolanowska należy do regionu Obniżenia Milicko-Głogowskiego. Jest to równina napływowa powstała przez zasypanie zaklęsłości utworzonych przez lody starszych zlodowaceń materiałem zastoiskowym zlodowacenia warcianskiego oraz wodnolodowcowym i rzecznym w okresie poźniejszym.

Spadki terenu nie przekraczają 5%. Teren opada w kierunku północnym i północno-zachodnim.

W kotlinie można wyróżnić terasę zalewową zajetą głównie przez wody i łąki oraz terasę środkową "wydmową". Terasę środkową zajętą głównie przez lasy urozmaicają wydmy.

Wydmy stanowią podłużne wały ciągnące się na przestrzeni kilometrów, wysokości bezwzględne sięgają 140-150 m n.p.m., wysokości względne 10-15 m. Powstały one w okresie plejstocenskim i holoceńskim.