Wydawca treści
Lasy Nadleśnictwa Antonin
Lasy Nadleśnictwa Antonin znajdują się w południowej Wielkopolsce na terenie powiatów ostrowskiego i ostrzeszowskiego. W obecnej strukturze administracyjnej Nadleśnictwo istnieje od 1 maja 1974 roku i składa się z trzech obrębów leśnych: Antonin, Moja Wola i Świeca.
Bór sosnowy. Fot. K. Moroz
Lasy Nadleśnictwa Antonin stanowią zwarty zespół kompleksów leśnych. Lesistość nadleśnictwa wynosi blisko 50 % zasięgu terytorialnego.
Odległość między najbardziej wysuniętymi na północ i południe zewnętrznymi skrajami kopleksów wynosi 20 km, zaś tak samo mierzona odległość wschód - zachód 31 km.
Tereny administrowane przez Nadleśnictwo Antonin tworzą 132 kompleksy leśne i parcele. Jednak większość gruntów nadleśnictwa koncentruje się w dwóch dużych kopleksach, zajmujących prawie 94% powierzchni ogólnej.
Ze względu na występujące głównie gleby bielicowe obszary leśne pokrywają w większości bory sosnowe z dominującą sosną pospolitą. Najczęściej występującym siedliskiem borowym jest bór świeży, którego udział w powierzchni nadleśnictwa stanowi blisko 40 %, w dalszej kolejności znajduje się bór mieszany wilgotny (ok. 25 %) i bór mieszany świeży (ok. 16 %).
Siedliska grądów i buczyn porastają gatunki drzew liściastych takich jak: dąb szypułkowy, grab pospolity i buk pospolity, które występują często w otulinach stawów, większych cieków i kanałów zwłaszcza w obrębie Moja Wola. Wyróżniającym się siedliskiem jest las mieszany wilgotny i las wilgotny. Występują tutaj również olsy, czyli siedliska podmokłe z panującą olszą czarną i domieszkami: jesionem, wiązem, a na obrzeżach topolą osiką.
Głównym gatunkiem tworzącym drzewostany w nadleśnictwie jest sosna, która zajmuje 91,5% powierzchni leśnej. Drugim pod względem udziału powierzchniowego jest olsza, która zajmuje 3,43% powierzchni leśnej. Gatunki iglaste zajmują 91,73% powierzchni leśnej nadleśnictwa, a liściaste 8,27%, w tym: olsza - 3,43%, brzoza - 2,29% i dęby - 2,16%.
Udział powierzchniowy panujących gatunków drzew w procentach.
Charakterystyczną cechą lasów naszego nadleśnictwa są występujące okazy sędziwych dębów. Jest to drugie pod względem liczebności stanowisko w Wielkopolsce, po dębach rogalińskich.
Jednym z podstawowych celów gospodarki leśnej jest zachowanie lasów i ich różnorodności (bogactwa przyrodniczego). Lasy nadleśnictwa Antonin są doskonałym przykładem połączenia funkcji produkcyjnych i ochronnych. Każdego roku w naszych lasach pozyskujemy około 100 tyś. metrów sześciennych drewna, przy zachowaniu bogactwa przyrodniczego. Lasy nadleśnictwa Antonin są miejscem występowania wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt między innymi bociana czarnego, bielika czy wilka.
Powierzchnia leśna według funkcji lasu.
Ogólna powierzchnia lasów ochronnych nadleśnictwa wynosi 11 295,55 ha, co stanowi blisko 61% powierzchni leśnej. Dominującą powierzchniowo kategorię ochronności stanowią lasy wodochronne.
Powierzchnia leśna według wiodących kategorii ochronności.
W nadleśnictwie dominują gleby bielicowe zajmujące 66,12% powierzchni lasów. Są to gleby związane z oligotroficznymi siedliskami borów i borów mieszanych. Duży udział mają podtypy gleb glejobielicowych zwiazane z siedliskami wilgotnymi. Drugim znaczacym powierzchniowo typem sa gleby gruntowoglejowe - 15,22% powierzchni lasów. Gleby te powstają najczęściej z kwaśnych piasków pochodzenia rzecznego, przy dość wysokim poziomie wód gruntowych i związane są z częstymi na terenie nadleśnictwa borami mieszanymi i lasami mieszanymi wilgotnymi. Źyźniejsze fragmenty nadleśnictwa zajmują gleby murszaste, będące wynikiem przekształceń gleb murszowych i torfowych. Wyżej położone siedliska mezotroficzne, gdzie udział wód w procesie glebotwórczym nie jest decydujący, związane sa przede wszystkim z glebami rdzawymi.
Typy gleb Nadleśnictwa Antonin.
Klimat tego regionu klimatycznego jest umiarkowany, z wczesną wiosną, długim latem, łagodną zimą oraz niskim poziomem opadów atmosferycznych. Przeważają tu wiatry wiejące z kierunku zachodniego, zima dominują wiatry południow-zachodnie. W rejonie Wzgórz Twardogorskich występują pewne cechy klimatu kontynentalnego.
Pod względem hydrograficznym obszar nadlesnictwa polożony jest w zlewisku Morza Bałtyckiego, w I rzędowej zlewni Odry, w lewobrzeżnej zlewni Baryczy. Teren nadleśnictwa posiada bogatą sieć rzeczną, natomiast położony jest w strefie bezjeziornej. Wśród kompleksów leśnych znajduje się wiele stawów rybnych, stanowiących wschodnią część dużego kompleksu stawów hodowlanych Kotliny Milickiej. Zostały one ząłozone jeszcze w okresie wczesnego średniowiecza, około XII wieku, na obszarze licznych mokradeł i rozlewisk.
Jednolite części wód rzecznych w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa (źródło: MPHP)
Wybrane zbiorniki wodne obszaru nadleśnictwa (źródło: MPHP)