Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Profilaktyka i ochrona przed strzygonią

Profilaktyka i ochrona przed strzygonią

Wizyta w Nadleśnictwie Grodziec

9 marca br. pracownicy Nadleśnictwa Antonin odwiedzili lasy Nadleśnictwa Grodziec (RDLP Poznań), w celu szkolenia dotyczącego profilaktyki i ochrony przed strzygonią choinówką (Panolis flammea Schiff). W Nadleśnictwie Grodziec stwierdzono masowe występowanie i żer tego motyla, czyli zjawisko określane jako gradacja.

Jest to nieduży motyl z rodziny sówkowatych (Noctuidae) - jeden z podstawowych szkodników leśnych, pojawiający się głównie w litych borach sosnowych w wieku od 20-80 lat. Występuje w okresie letnim jako szarawy motyl z żółto pomarańczowymi plamami na skrzydłach, często przesiaduje na pniach drzew iglastych, które świetnie kamuflują owada.

Jednak najniebezpieczniejszą postać przyjmuje pod koniec marca do maja, kiedy jako gąsienica żeruje na igłach drzew iglastych. Jedna gąsienica w ciągu swojego życia może zjeść ok. 300 igieł! Pod koniec swojego rozwoju (lipiec-sierpień) gąsienice schodzą z drzew do gleby, gdzie przepoczwarzają się i w tej postaci przeczekują zimę. Postać poczwarki poszukiwana jest podczas jesiennych poszukiwań, które odbywają się co roku w nadleśnictwach w ustalonych stałych jednostkach kontrolnych.

W Nadleśnictwie Grodziec antonińscy leśnicy mogli zobaczyć uszkodzone drzewostany sosnowe głównie 50-60 letnie drągowiny zaatakowane przez szkodnika. Na drzewach widoczne były liczne ubytki igieł, a niektóre korony nie posiadały ich wcale. Po wzruszeniu warstwy ścioły z łatwością można było odnaleźć bardzo dużą liczbę strzygoni w postaci poczwarki z charakterystycznymi dwoma kolcami na końcu odwłoka.

Zagrożone jest ok 17 tys. ha lasów nadleśnictwa. Planowane są zabiegi agrolotnicze, w których zostanie użyty mikrobiologiczny środek owadobójczy, nieszkodliwy dla ludzi, zwierząt i pszczół.