Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Konferencja podsumowująca projekt związany z mokradłami

Konferencja podsumowująca projekt związany z mokradłami

W minionym tygodniu – 9 kwietnia na terenie Nadleśnictwa Antonin odbyła się konferencja podsumowująca realizację projektu „ Kompleksowa renaturyzacja mokradeł oraz odtwarzanie naturalnych wilgotnych siedlisk przyrodniczych na terenach ochronnych w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu przez zwiększenie retencyjności wodnej oraz spowalnianie odpływu wód”.

W ramach konferencji przedstawiono zrealizowane zadania oraz wysłuchano referatów ludzi świata nauki, dotyczących problematyki ochrony mokradeł oraz ich wpływu na otoczenie. Następnie uczestnicy udali się w miejsce realizacji jednego z zadań na terenie Leśnictwa Karłowice, gdzie mogli na własne oczy zobaczyć, jak skuteczne w procesie zatrzymywania wody są wykonane obiekty.

Poznańska Dyrekcja jako pierwsza w Lasach Państwowych zrealizowała tego typu projekt dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 w ramach programu „Środowisko, Energia i Zmiany klimatu”.

W projekcie wzięło udział 16 Nadleśnictw. Wybudowanych zostało 132 obiekty hydrotechniczne, a 19 naprawionych, w tym 76 progów piętrzących, 43 zastawki i 24 przepusty.

Planowana powierzchnia o poprawionym stanie środowiska to 434 ha, czyli tyle co 611 boisk piłkarskich.

Wraz z 3 edycjami projektu Małej Retencji Nizinnej pozwoli to zgromadzić 2 mln metrów sześciennych wody, czyli 769 basenów olimpijskich.

  • Jedną z głównych korzyści wynikających z projektu jest zwiększenie zdolności do magazynowania wody przez lasy, a tym samym zasilenie wód gruntowych i podziemnych. Wpłynie to na poprawę funkcjonowania całego ekosystemu.
  • Zahamowanie odpływu wody opadowej pozwala nie tylko chronić jej zasoby w sensie ilościowym, lecz także pozytywnie wpływa na jej jakość. Roślinność leśna w naturalny sposób powoduje jej natlenienie i oczyszczanie.
  • Śródleśne stawy, oczka wodne czy mokradła pozytywnie oddziałują na mikroklimat , powodują ogólny wzrost wilgotności powietrza i ściółki leśnej. Tym samym zmniejszają zagrożenie pożarowe w lasach.

W Nadleśnictwie Antonin w ramach projektu zrealizowano 8 zadań na terenie 5 leśnictw (Krupa, Jerzówka, Klady, Karłowice, Możdżanów).

Łącznie wybudowano 42 urządzenia wodne, w tym 26 nowych progów kamiennych, 11 nowych zastawek na rowach i 5 przebudowanych przepustów.

Powierzchnia, na której wybudowane urządzenia bezpośrednio zatrzymują wodę to 22,70 ha.

Zatrzymanie wody w rowach spowalnia jej odpływ z terenów przyległych – mokradłowych, co pozwala na poprawę stanu wód gruntowych i nawodnienie terenu na znacznej powierzchni lasów Nadleśnictwa Antonin.