Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Ponad 200 osób uczestniczyło w IV Rajdzie HAJSTRA!

Ponad 200 osób uczestniczyło w IV Rajdzie HAJSTRA!

"Hajstra" to potoczna nazwa bociana czarnego, który prowadzi skryty tryb życia - w lesie, z dala od osiedli ludzkich. Przed wojną był bardzo nielicznym gatunkiem lęgowym na terenie lasów Wielkopolski, a w 1926 roku nie stwierdzono jego lęgów w tym regionie. Pojawił się dopiero w latach 30. ubiegłego wieku ... i to w kilku miejscach. Jednym z nich były lasy w ówczesnym majątku Moja Wola Agnes Diergardt (obecnie część Nadleśnictwa Antonin), gdzie odnotowano parę już w 1932 roku. Dzisiaj liczebność populacji bociana czarnego systematycznie wzrasta, m.in. dzięki leśnikom. Doświadczyć tego można również w dolinie Baryczy, szczególnie w okresie polęgowym, np. we wrześniu. Spotyka się wtedy grupy młodych i dorosłych bocianów czarnych szukających pożywienia na łąkach i w pobliżu stawów w lasach sośnieńskich (obręb Moja Wola). Więcej o bocianie czarnym tutaj

Fot. Bronisław Krawiec (dwa dorosłe bociany oraz jeden młody)
 

Fot. Bronisław Krawiec

9 września br. odbył się kolejny IV Rajd Hajstra w ramach Dni Karpia w Dolinie Baryczy.
W tegorocznym rajdzie wzięło udział aż 202 osoby (dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy), których niewątpliwie zachęciła piękna słoneczna pogoda. Organizatorzy Rajdu Hajstra (Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Rychtalskie" - tj. Nadleśnictwa Antonin i Syców, Leśny Zakład Doświadczalny w Siemianicach, Stowarzyszenie Przyjazne Otoczenie oraz Gmina Sośnie) w tej edycji przygotowali również cztery trasy: 
dwie rowerowe (37 km i 16 km - łącznie wzięło udział 177 osób), 
bieg przełajowy (10 km - 12 osób) 
oraz nordic walking (6,5 km - 13 osób). 
Start poszczególnych grup odbył się w godzinach 10:15-10:30 ze Stanicy Harcerskiej "Biały Daniel" w Mojej Woli (Sośnie). Najlepszych w kategoriach: bieg przełajowy i rowerowa trasa rychtalska uhonorowano pucharami za zajęcie trzech pierwszych miejsc: 
Rowerowa trasa rychtalska: 
Jarosław STAJSZCZYK - I miejsce 
Norbert GWIAZDA - II miejsce 
Mariusz Grzęda - III miejsce 

Finaliści rowerowej trasy rychtalskiej. Fot. W. Blaźniak

Na trasie rychtalskiej ścigało się również szesnaście pań, wśród których najlepsza Monika ANIOŁ - zajęła V miejsce

Za zachowanie fair-play na trasie rychtalskiej uhonorowano Karola ABLA.

Fot. W. Blaźniak

Bieg przełajowy: 
Grzegorz ROGALA - I miejsce 
Norbert CIERPKA - II miejsce 
Piotr PASTERNIAK - III miejsce 

Laureaci biegu przełajowego. Fot. W. Blaźniak

W biegu uczestniczyły również trzy panie, z których najlepsza Anna PAWLIKOWSKA - zajęła V miejsce.

W wyniku losowania zdanych numerów startowych wszystkich uczestników rozdano około 100 nagród (!) ufundowanych przez sponsorów (De FactoWosebaZapnetMasterplastCampus DomasławiceRodzinny Park Przygód GórecznikE-BMX Sklepy rowerowe Syców i OstrzeszówBD Rowery - Odolanów), w tym orbitrek i rower. 
Ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale udziału w tegorocznej edycji Rajdu Hajstra. 

Leśnicy przeprowadzili w jego trakcje quizy, gry i zabawy dla dzieci i dorosłych o tematyce przyrodniczo-leśnej oraz pogadanki na temat historii regionu (Nadleśnictwa Antonin i Syców oraz Leśny Zakład Doświadczalny w Siemianicach). Na mecie Rajdu na uczestników czekały gorące napoje (kawa, herbata) oraz drożdżówki, żurek i oczywiście potrawa, której nie mogło zabraknąć podczas Dni Karpia ... czyli karpia (zupa karpiowa). Trasę rajdu na drodze powiatowej i na drogach gminnych zabezpieczali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu gminy Sośnie. 

Wszystkich osobom serdecznie dziękujemy. Zdjęcia z Rajdu Hajstra zamieszczono tutaj
Więcej informacji i statystyk nt. Rajdu Hajstra znajdziecie Państwo na stronie Ultimasport.