Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

HOŁD DLA POWSTAŃCÓW W 100. ROCZNICĘ WYBUCHU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

HOŁD DLA POWSTAŃCÓW W 100. ROCZNICĘ WYBUCHU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

27 grudnia, w 100. Rocznicę Wybuchu Powstania Wielkopolskiego, leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu uczcili pamięć powstańców wywieszając na budynkach nadleśnictw powstańcze sztandary.

Charakterystyczny orzeł bez korony nawiązujący do ludowych tradycji, wrył się na stałe w świadomość ludzi jako znak Powstania Wielkopolskiego. Powiewające dumnie sztandary są naszym skromnym sposobem oddania hołdu bohaterom tamtych dni, wśród których znalazły się również postacie leśników. Swoją niezłomną postawą wpisali się w burzliwą historię walki o wolność Polski. Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Polacy domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do umacniającej swoją niepodległość Rzeczypospolitej. Zwycięskie powstanie jest uznawane za najważniejszy czynnik, który wpłynął na ukształtowanie granic.

 

W hołdzie oraz w podziękowaniu za ofiarną postawę Powstańców Leśników powstała historia rysunkowa „Wolność w sercu lasu czyli niebagatelna opowieść o pewnej Bagatelce”, pozwalająca współczesnemu czytelnikowi przenieść się w pełne napięcia grudniowe dni roku 1918. Bohaterem komiksu jest nadleśniczy Władysław Wiewiórowski, który na wieść o wybuchu Powstania stanął na czele oddziału powstańców wrzesińsko-miłosławskich i doprowadził do bezkrwawej kapitulacji niemieckiego garnizonu we Wrześni.

Sam tytuł komiksu nawiązuje do miejsca w Wielkopolsce, które stało się symbolem walki o wolność i tożsamość narodową. W 1988 roku w miejscu tym został odsłonięty pomnik z tablicą o treści: W osadzie Bagatelka żyli i pracowali patrioci nadleśniczowie: Filip Skoraczewski – ranny w Bitwie pod Ignacewem w 1863 roku, Władysław Wiewiórowski – poległ w Powstaniu wielkopolskim w 1919 roku nad Notecią, Władysław Żyźniewski – poległ nad Bzurą w 1939 roku. Cześć ich pamięci!Obok stoi dawna leśniczówka Bagatelka z 1849, zaprojektowana prawdopodobnie przez Seweryna Mielżyńskiego, wzniesiona dla towarzysza broni i ówczesnego nadleśniczego Eugeniusza Ronki – patrioty polskiego walczącego w Powstaniu Listopadowym, pioniera leśnictwa polskiego. Zachęcamy gorąco do przeczytania komiksu, który można pobrać poniżej.

Pamięć o tych, którzy byli gotowi ponieść ofiarę życia w imię polskości – jest naszą powinnością. Swoją służbą wywalczyli wolny kraj właśnie dla nas, dla przyszłych pokoleń. Dziękujemy.

Chwała i Cześć Powstańcom.

Więcej na temat historii Powstania Wielkopolskiego i leśników biorących w nim udział przeczytacie tutaj

Komiks „Wolność w sercu lasu czyli niebagatelna opowieść o pewnej Bagatelce” do pobrania tutaj