Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Finał konkursu "Gmina Przygodzice to EKO-okolice"

Finał konkursu "Gmina Przygodzice to EKO-okolice"

23 października 2017 roku "obchodziliśmy" święto ekologii w Gminie Przygodzice, gdzie tego dnia odbył się kolejny finał IV edycji konkursu plastycznego pod hasłem "Gmina Przygodzice to EKO-okolice" skierowanego do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych i gimnazjum (na terenie Szkoły Podstawowej w Jankowie Przygodzickim).

Ideą konkursu jest rozpowszechnianie świadomości ekologicznej wśród najmłodszych, wyrobienie u nich nawyku segregacji i propagowania wiedzy na temat utrzymania czystości i porządku. Niestety w praktyce jest z tym różnie. 

Wprowadzona w 2011 r. ustawa o utrzymaniu czystości i porządku, wniosła wiele dobrych zmian, jednak same przepisy nie zmienią podejścia ludzi. Leśnicy obserwują to, chociażby na przykładzie dzikich wysypisk, których liczba zmalała, problem jednak nadal występuje. Edukacja prowadzona od najmłodszych lat może być impulsem do zmiany ludzkich przyzwyczajeń.
Nadleśnictwo Antonin corocznie wydaje na utrzymanie porządku (sprzątanie śmieci) na leśnych miejscach postoju i w lesie około 35 tys. zł.

Swoje prace wykonane z odpadów segregowanych nadesłało 102 przedszkolaków i uczniów (w czterech kategoriach wiekowych). Przedsięwzięcie ponownie zorganizowała Gmina Przygodzice oraz partnerzy MZO SA. w Ostrowie Wielkopolskim i Nadleśnictwo Antonin, które przekazało nagrody dla zwycięzców i uczestników konkursu, zakupione dzięki dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Komisja konkursowa postanowiła wyróżnić wszystkich uczestników z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych oraz przyznać wszystkim równorzędne nagrody. Dodatkowo nagrodę specjalną Nadleśniczego Nadleśnictwa Antonin otrzymała Marta Olczak – Szkoła Podstawowa w Przygodzicach.

Komisja przyznała też nagrody główne w kategoriach:
1) szkoły podstawowe w kategorii wiekowej klasy I - III za prace "EKO-domek z wykorzystaniem odpadów segregowanych – makieta przestrzenna":
I miejsce - Eryk Bolach - Szkoła Podstawowa w Chynowej;
II miejsce - Kalina Sołtysiak - Szkoła Podstawowa w Dębnicy;
III miejsce - Maksymilian Szczypkowski - Szkoła Podstawowa w Przygodzicach;

2) szkoły podstawowe w kategorii wiekowej klasy IV - VII wykonywały EKO-biżuterię z wykorzystaniem odpadów segregowanych:
I miejsce - Gabriela Banasiak - Szkoła podstawowa w Wysocku Małym;
II miejsce - Bartłomiej Łuczak - Szkoła Podstawowa w Przygodzicach;
III miejsce - Daniel Kola - Szkoła Podstawowa w Dębnicy;

3) gimnazja wykonywały wykonywały EKO-strój z wykorzystaniem odpadów segregowanych:
I miejsce - Roksana Walas - Szkoła Podstawowa w Chynowej;
II miejsce - Karolina Cieślińska - Szkoła Podstawowa w Czarnymlesie;
III miejsce - Adrian Wróblewski - Szkoła Podstawowa w Janowie Przygodzikim.

Warto przytoczyć słowa wójta Gminy Przygodzice: ,,Liczę, że mali uczestnicy tego konkursu będą ambasadorami ekologicznych zachowań" - mówi Krzysztof Rasiak. ,,Ważne jest każde przedsięwzięcie mogące wpłynąć na poprawę stanu środowiska. Wszyscy musimy wyrażać troskę o przyrodę i działać dla zachowania tego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń"
Według Leokadii Frąszczak reprezentującej nadleśniczego Nadleśnictwa Antonin: "potrzeba jeszcze całego pokolenia, byśmy nauczyli się zagospodarowywać odpady. Dlatego tak ważna jest edukacja od najmłodszych lat. Dobrze, że problem jest aktualnie nagłaśniany".