Wydawca treści
Łowiectwo
Łowiectwo w Nadleśnictwie Antonin
Teren Nadleśnictwa Antonin zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego nr XXVII/498/21 z dnia 22 lutego 2021 roku „w sprawie podziału województwa wielkopolskiego na obwody łowieckie i zaliczenia obwodów łowieckich do kategorii", podzielony jest na 7 obwodów łowieckich dzierżawionych przez 5 Kół Łowieckich (Obwody 459, 460, 461,462,463,464,465).
Obwody łowieckie dzielą się na obwody łowieckie leśne i polne: https://wir.org.pl/asp/uchwala-sejmiku-wojewodztwa-wielkopolskiego-w-sprawie-podzialu-wojewodztwa-wielkopolskiego-na-obwody-lowieckie-i-zalicze,1,artykul,1,1288
Gospodarka łowiecka oparta jest na Wieloletnim Łowieckim Planie Hodowlanym obowiązującym w okresie 2023-2033.
Na podstawie zapisów WŁPH, oraz danych z corocznych inwentaryzacji zwierzyny sporządza się dla każdego obwodu Roczny Plan Łowiecki, który jest podstawą do prowadzenia gospodarki łowieckiej w danym sezonie.
Łowiecki rok gospodarczy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym, lecz jest związany z biologią zwierząt - zaczyna się 1 kwietnia, a kończy 31 marca roku następnego.
Roczny Plan Łowiecki zawiera podstawowe informacje z zakresu zadań dzierżawcy obwodu łowieckiego i określa ilość zwierzyny przeznaczonej do pozyskania.
W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że zwykle do pozyskania przeznacza się około 20-30% stanu wiosennego populacji sarny, jelenia i daniela oraz ponad 100% stanu wiosennego dzików.
Roczny Plan Łowiecki zatwierdzany jest przez nadleśniczego i wymaga uzgodnienia z Polskim Związkiem Łowieckim oraz podlega zaopiniowaniu przez wójtów oraz burmistrzów, na terenie których gmin położony jest obwód łowiecki.
Niewykonanie w danym roku planu odstrzału naraża dzierżawców obwodów na sankcje finansowe, gdyż są oni wówczas zmuszeni do partycypowania w kosztach ochrony lasu przed zwierzyną.
W celu prawidłowego gospodarowania populacjami zwierząt łownych obwody łowieckie łączy się w tzw. Rejony Hodowlane. Wszystkie obwody na terenie nadleśnictwa Antonin należą do I Rejonu Hodowlanego „Antonin".
Warunki przyrodnicze oraz ilość bytującej zwierzyny kwalifikują obwody pod względem jakości. W Nadleśnictwie Antonin znajduje się jeden obwód dobry oraz sześć bardzo dobrych.
Najważniejszym gatunkiem zwierzyny grubej w naszych lasach jest sarna, której liczebność szacowana jest na ponad 1500 sztuk. Kolejnym ważnym gatunkiem jest jeleń, którego liczebność aktualnie wynosi około 700 sztuk.
Populacja dzika w ostatnich lasach uległa zmniejszeniu, głównie w wyniku intensywnego odstrzału spowodowanego działaniami profilaktycznymi przeciw rozprzestrzenianiu się groźnej choroby wirusowej - afrykańskiego pomoru świń.
Lokalnie notowane są szkody w uprawach rolnych od dzików, lecz nie są one zbyt dotkliwe.
Szkody od zwierzyny w gospodarce leśnej są znośne, a metody ochrony stosowane w ramach gospodarki leśnej wystarczające do osiągnięcia celów gospodarki leśnej.