Asset Publisher
Sprzedaż drewna
Drewno jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem wykorzystywanym na wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko”. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest, że zarówno żywe drzewa, jak i produkty drzewne wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Szacuje się, że współcześnie drewno ma około 30 tys. zastosowań.
Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno jest naturalnym, całkowicie odnawialnym bogactwem. Gwarantuje to nowoczesna, ekologiczna gospodarka leśna, która realizuje wiele równorzędnych funkcji lasów: ochronę, wzrost zasobów, zwiększanie lesistości oraz udostępnianie lasów masowej rekreacji i turystyce. Lasy Państwowe opiekują się 77,5% polskich lasów, stanowiąc największą w Unii Europejskiej organizację zarządzającą lasami publicznymi.
Pozyskanie drewna to istotna część działalności Lasów Państwowych, bardzo ważna dla polskiej gospodarki i społeczeństwa. Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60% drewna, które przyrasta w lesie. Cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,6 mld m3, w tym w Lasach Państwowych – blisko 2 mld m3, co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie, co potwierdzają międzynarodowe certyfikaty FSC i PEFC.
W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wśród odbiorców przeważają mieszkańcy wsi, ale także mieszkańcy nowych podmiejskich osiedli, gdzie domy często wyposażane są w instalacje kominkowe. W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4,2 mln m3 rocznie. Drewno opałowe jest najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, atrakcyjnym pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej (bardziej opłacalne niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna). Leśnicy umożliwiają własnoręczne pozyskanie drewna opałowego, głównie tzw. gałęziówki (po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty). Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.
Sprzedaż drewna w leśnictwach odbywa się w dniach: wtorek i piątek w godzinach: 7.00 - 9.30. Sprzedaż drewna w nadleśnictwie odbywa w dniach: wtorek, czwartek i piątek w godzinach: 8.30 ‒ 14.00. Uwaga: w ostatnim dniu miesiąca oraz w pierwszym dniu kolejnego miesiąca nadleśnictwo nie prowadzi sprzedaży detalicznej.
Poniżej zamieszczamy aktualny cennik detaliczny na drewno.
Więcej o drewnie warto przeczytać w publikacji Naturalnie drewno!