Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona lasu

Ochrona lasu.

Wiedza na temat procesów zachodzących w ekosystemie leśnym oraz umiejętność monitorowania stanu środowiska umożliwiają leśnikom szybkie wykrywanie zagrożeń, które mogą wpłynąć na kondycje i trwałość lasów.

Dzięki temu mogą oni podjąć odpowiednie środki zaradcze, aby zachować równowagę ekologiczną i zwiększyć odporność lasów na czynniki szkodotwórcze.

Co roku w lasach realizowane są działania mające na celu ochronę lasów przed zagrożeniami biotycznymi (związane z organizmami żywymi), abiotycznymi (związane z ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi) i antropogenicznymi (wywołane dzielnością człowieka).

Ochrona przed zagrożeniami biotycznymi - owady.

Lasy są siedliskiem dla wielu gatunków owadów, które w specyficznych warunkach mogą stać się zagrożeniem.

Szkodniki dzielimy na dwie grupy:

• Szkodniki pierwotne – atakujące zdrowe drzewa, takie jak owady liściożerne (foliofagi),

• Szkodniki wtórne – atakujące drzewa osłabione przez inne czynniki, jak susza czy zanieczyszczenia.

W przypadkach masowego występowania tych owadów (tzw. gradacja) lasy mogą ponieść poważne straty. Leśnicy starają się zapobiegać takim sytuacjom, stosując różne metody kontrolowania populacji szkodników, w tym np. pułapki feromonowe czy jesienne poszukiwania szkodników pierwotnych sosny.

Zdjęcie przedstawia wykonywanie jesiennych poszukiwań szkodników pierwotnych sosny. Fot. T. Baraniecki

Ochrona przed zagrożeniami biotycznymi - ssaki roślinożerne.

Młode pokolenie lasu, szczególnie sadzonki drzew, jest narażone na ataki roślinożernych ssaków, takich jak jelenie czy sarny. Ochrona tych upraw, choć kosztowna, jest niezbędna dla zapewnienia rozwoju młodych drzewek.

W tym celu stosuje się w lasach specjalne grodzenie upraw, palikowanie sadzonek oraz inne metody zabezpieczające przed zwierzyną.

Na zdjęciu przedstawiono zakładanie nowych grodzeń w celu ochrony młodego pokolenia lasu przed jeleniowatymi. Fot. T. Baraniecki

Ochrona przed zagrożeniami abiotycznymi.

Czynniki abiotyczne mogą prowadzić do osłabienia i zamierania drzew.

Wykonując odpowiednie działania leśnicy dążą do kształtowania stabilnych ekosystemów leśnych. Do działań tych możemy zaliczyć retencjonowanie wody , wykonywanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, hodowlę drzewostanów dostosowanych do siedliska itp.

Ochrona przed zagrożeniami antropogenicznymi.

Działania ludzi mogą stanowić poważne zagrożenie dla lasów.

Leśnicy starają się edukować społeczeństwo, aby zwiększyć świadomość o zagrożeniach, takich jak zaśmiecanie, zanieczyszczanie lub pożary lasów.

Dzięki rosnącej liczbie działań edukacyjnych i zwiększonemu nadzorowi, społeczeństwo coraz częściej angażuje się w ochronę lasów, eliminując nieakceptowane zjawiska.

W przypadku pojawienia się szkód związanych z czynnikami antropogenicznymi - działania ochronne polegają głownie na przebudowie uszkodzonych drzewostanów oraz uprzątnięciu i rekultywacji terenów zdegradowanych.