Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Wyprawa do lasu ….? – podpowiadamy jak się do niej przygotować.

Drogi Turysto!

Las jako miejsce wypoczynku i rekreacji jest bardzo dobrym wyborem. Rozwijająca się infrastruktura turystyczna m.in. liczne ścieżki rowerowe, piesze, konne czy piękne miejsca widokowe zachęcają do tego rodzaju wypoczynku. W lesie istnieje możliwość połączenia aktywnego spędzania czasu z poznaniem dzikiej przyrody czy zasad, jakie panują w prowadzeniu gospodarki leśnej.

W trakcie spaceru możemy zaobserwować m.in. zwierzęta (usłyszeć ich odgłosy, rozpoznać tropy czy pozostawione ślady), rośliny i drzewa nas otaczające (korzystając z licznych aplikacji – spróbować rozpoznawać gatunki po liściach), czy zaobserwować zabiegi, jakie przeprowadzają leśnicy.

Nadleśnictwo Antonin rozwija się również w tym zakresie swojej pracy i serdecznie zaprasza na swoje tereny! Pragniemy jednak poinformować państwa o możliwych zagrożeniach i zasadach, które należy zachować, aby każda wycieczka do lasu pozostawiła po sobie tylko miłe wspomnienia.

Pamiętaj! Planując aktywny dzień w lesie:

1) Zapoznaj się z prognozą pogody. Jeśli ta okażę się niekorzystna (wiatr, burze, intensywne opady) – lepiej przełożyć plany na korzystniejszy termin.

2) Zapoznaj się z zagrożeniem pożarowym jakie na daną chwilę występuje w lasach nadleśnictwa do którego się wybierasz. Jest to bardzo istotny element, którego nie możesz pominąć. Gdzie możesz sprawdzić stopień zagrożenia oraz  czy nie został wprowadzony okresowy zakaz wstępu do lasu? Wystarczy kliknąć w podany link :https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy

3) Dostosuj strój do panujących warunków. Najlepiej w lesie sprawdzają się długie spodnie wsunięte do butów i koszula z długim rękawem. Pamiętaj o środkach odstraszających komary i kleszcze. Po powrocie do domu sprawdź dokładnie całe ciało w poszukiwaniu pasażerów "na gapę".

4) Jeżeli wybierasz się na wycieczkę samochodem- pamiętaj aby pojazd pozostawić w wyznaczonych do tego miejscach np. Miejscach Postoju Pojazdów. Nie zostawiaj samochodu na poboczach, nie zastawiaj szlabanów -> może to spowodować bardzo duże utrudnienia, np. podczas akcji gaszenia pożaru.

5) Zaopatrz się w mapę lub ściągnij aplikację, która pomoże Ci poruszać się w terenie.  A więcej informacji znajdziesz w filmiku poniżej:

 

 

6) Poruszaj się po wyznaczonych szlakach. 

7) Przestrzegaj komunikatów ostrzegawczych znajdujących się na tablicach w lesie. Pamiętaj, że las to miejsce pracy leśników dlatego np. w trakcie ścinki, zrywki czy wywozu drewna należy bezwzględnie stosować do zakazów poruszania się po tym obszarze.

8) Spotykając na swojej drodze dzikie zwierzęta zachowaj przede wszystkim spokój. Nie próbuj dokarmiać, zbliżać się czy straszyć. Las to ich naturalne miejsce bytowania. Odnajdując przypadkowo młode osobniki pozostawione bez opieki, nie zabieraj ich ze sobą!

9) Zachowaj bezpieczną odległość od spróchniałych gałęzi czy konarów z oznakami rozkładu. Martwe i obumierające drzewa są naturalnym elementem lasu, miejscem bytowania ptaków (liczne dziuple), owadów czy grzybów (widoczne owocniki huby). Takie drzewa są oazą dla wielu gatunków, lecz mogą stwarzać potencjalne niebezpieczeństwo poprzez np. przewrócenie się.

10) Zbierając owoce runa leśnego (jagody, borówki, grzyby) upewnij się, czy dany gatunek nie jest trujący. Korzystaj z bogatej lektury dotyczącej rozpoznawania grzybów.

11) Wybierając się do lasu z czworonogiem – pamiętaj – pies musi iść na smyczy. Zabezpiecz go również przed kleszczami.

Poniżej w załączniku znajdziesz pomocną checklistę dot. wyprawy do lasu oraz aktualne zalecenia dot. zachowania się w lesie w czasie pandemii.