Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Wspólne ćwiczenia straży pożarnej z leśnikami

Wspólne ćwiczenia straży pożarnej z leśnikami

Ćwiczenia taktyczno-bojowe, których celem było prowadzenia działań gaśniczych w lasach, w ramach współdziałania różnych jednostek straży pożarnej (państwowych i ochotniczych) oraz innych służb ratowniczych (policji i służb medycznych) z leśnikami pod kątem możliwości i warunków .

10 czerwca br. na terenie Nadleśnictwa Antonin w leśnictwie Możdżanów odbyły się ćwiczenia taktyczno-bojowe z udziałem Państwowej Straży Pożarnej z Ostrowa Wielkopolskiego i Krotoszyna. W ćwiczeniach wzięło udział 12 jednostek ochotniczej straży pożarnej z Ostrowa, Krotoszyna, Kalisza, Przygodzic, Odolanowa, Sośni, Kałkowskiego, Bogdaju, Granowca, Cieszyna, Chojnika i Tarchał. Działania szkoleniowe koncentrowały siły ratownicze z trzech gmin powiatu ostrowskiego. W przeprowadzonych manewrach wzięło udział około 80 strażaków, 12 wozów bojowych, 3 samochody sztabu akcji i 12 pracowników Służby Leśnej Nadleśnictwa Antonin.

Fot. Bronisław Krawiec

Prowadzonym działaniom przyglądali się obserwatorzy z ramienia Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu. Celem ćwiczeń było prowadzenia działań gaśniczych na terenach zalesionych z udziałem dużej ilości sił i środków, w ramach współdziałania różnych jednostek straży pożarnej oraz innych służb ratowniczych (policji i służb medycznych) z pracownikami Lasów Państwowych.

Fot. Bronisław Krawiec

W trakcie trwania ćwiczeń dokonano pozoracji pożaru z zastosowaniem zasłony dymnej. Strażacy ćwiczyli nowe założenia taktyczne związane ze spiętrzeniem wody na rzece i wykorzystanie jej do akcji gaśniczej. Podsumowania zmagań dokonano na Stanicy Biały Daniel w Sośniach. Mamy nadzieję, że takie ćwiczenia w przyszłości zaowocują pełną koordynacją działań ratowniczych, których oby było jak najmniej.Fot. Bronisław Krawiec