Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Wizyta w tartaku Stora Enso

Wizyta w tartaku Stora Enso

Duża fińska grupa kapitałowa, która kupiła w 2006 roku tartak w Murowie (województwo opolskie)

29 marca br. wybrani pracownicy Nadleśnictwa Antonin gościli w zakładzie Stora Enso Wood Products, należący do fińskiej grupy kapitałowej Stora Enso, która w 2006 roku kupiła tartak w Murowie. Leśnicy mogli dowiedzieć się, że spółka zajmuje się produkcją tarcicy z drewna, a część z niej jest wykorzystywana w Murowie do produkcji klejonego drewna konstrukcyjnego.

Fot. Michał Duszyński

Stora Enso eksportuje produkty na rynki zamorskie, głównie do Japonii i Australii. Z dawnego tartaku w Murowie został tylko jeden budynek żelbetonowy.
24 hektary terenu spółka Stora Enso Wood Products zagospodarowała pod place do składowania surowca i produktów, nowoczesną linię do sortowania drewna o długości 400 metrów oraz hale produkcyjne. Wyposażono je w zautomatyzowane linie sprowadzone m.in. z Austrii.

Fot. Michał Duszyński

Większość prac wykonują urządzenia, nad którymi człowiek sprawuje jedynie nadzór. W styczniu 2014 roku zapadła decyzja o rozbudowie tartaku. Efekt modernizacji jest taki, że zakład może teraz przerabiać 400 tys. metrów sześciennych drewna, podczas gdy przed rozbudową było to 70 tys. Zatrudnienie dotychczas wzrosło ze 150 do 240 osób i na tym nie koniec. Docelowo ma tu pracować 300-320 osób.