Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Turystyka w lesie

Turystyka w lesie

Fot. M. Fikus-Skoczylas

Wakacyjna pogoda za oknem zachęca do wielu aktywności na świeżym powietrzu. Spacer po lesie jest idealną propozycją na relaks oraz ucieczkę od prażącego słońca. Aby sprawdzić, co ciekawego latem można w nim spotkać w, zachęcamy do wybrania się na małą wycieczkę. Naszą przygodę najlepiej zacząć od znalezienia miejsca postojowego dla naszego pojazdu. W lasach jest wiele parkingów, które są oznaczone znakami informacyjnymi. Aby mieć siłę na przechadzkę lub po niej odpocząć, możemy zjeść drugie śniadanie i złapać oddech pod zadaszeniem, w które wyposażone są leśne miejsca postoju. Dobrą opcją jest ustalenie trasy naszej wędrówki. Do wyboru mamy wiele wyznaczonych tras o różnej długości i innym oznaczeniu kolorystycznym. Każda z nich zawiera ciekawe miejsca w lesie, związane nie tylko z przyrodą ale także z historią. Natomiast Ci którzy preferują wytyczanie własnych dróg, również mogą spotkać różne ciekawostki związane z mieszkańcami lasów.

Baczny obserwator może dojrzeć wiszące na drzewach budki, a nawet ich dwa rodzaje. Jedne są dla ptasich lokatorów, drugie zaś z wlotem u dołu służą nietoperzom. Zwierzęta te często są przez nas niedoceniane i niektórzy umyślnie niszczą ich domki. Nikt z nas zapewne nie chciałby, aby ktoś zdemolował jego mieszkanie. Pamiętajmy, że nasi latający sprzymierzeńcy zjadają niezliczoną ilość much czy komarów. Jeden nietoperz jest w stanie zjeść aż 3 000 komarów w ciągu jednej nocy. Podejmują one również walkę z owadami atakującymi drzewa . Człowiek również stara się z nimi walczyć, a dokładniej zapobiegać ich masowym pojawom, czyli gradacją. W tym celu wywieszane są pułapki feromonowe na konkretne gatunki, przykładowo na brudnice mniszkę (Lymantria monacha). Leśnicy kontrolują pułapki kilka razy w tygodniu, co pozwala na stałe monitorowanie liczebność owadów. Dlatego nie powinno się ich niszczyć ani zdejmować.

Fot. Magdalena Kubisiak

Poruszając się cicho po lasach mamy szansę spotkać ich mieszkańców. Często odwiedzają oni zbiorniki wodne w celu znalezienia ochłody w upalne dni. Warto wtedy mieć przy sobie lornetkę, aby móc ich podpatrzyć w naturalnym środowisku. Napotkać możemy również tabliczki z informacją „Ostoja zwierząt”. Miejsce te służą do odbywania lęgów i odchowania potomstwa. W większości przypadków tamtejsi bywalcy są bardzo płochliwi i wrażliwi na każdy szmer, dlatego nasza obecność tam nie jest wskazana a nawet zbędna i niechciana.

Towarzystwo zawsze umila czas, dlatego można odwiedzić las również ze swoim czworonogiem. Pamiętając przy tym aby był blisko nas i na smyczy. Gdyż nawet w największym kanapowcu, może rozbudzić się pierwotny instynkt i może on pognać w gąszcz leśnej roślinności. Sytuacja taka może zakończyć się nieprzyjemnie nie tylko dla naszego pupila, ale również dla nas samych, gdyż w lasach prowadzone jest wiele prac związanych z gospodarką leśną. Miejsca takie oznaczone są tabliczkami o zakazie wstępu do lasu.

Fot. Damian Chaliński

Dlatego zawsze trzeba mieć na uwadze nasze bezpieczeństwo. W Polsce nagminne jest pozostawianie śmieci w lesie oraz ich nielegalny wywóz. Dlatego i my zwarzmy na to aby odwiedzając las, zabrać z niego to co ze sobą przynieśliśmy. Aby wesprzeć przyrodę warto jest brać czynnych udział w inicjatywach mających na celu dbanie o jej czystość. Przykładem może być akcja społecznościowa „#Zabierz5zlasu”, która polega na zebraniu 5 śmieci napotkanych przez nas w czasie wizyty w lesie. Przy tak niewielkim wysiłku, każdy jest w stanie zmniejszyć ilość odpadków szpecących piękno natury.

Pamiętajmy o pozostawieniu lasu czystym bez śladów naszej obecności. Mamy nadzieję, że po tym artykule nabraliście ochoty na spacer po leśnych kompleksach. Przekonajcie się sami co na was czeka na leśnych szlakach. My wyruszamy w swoją leśną podróż. 