Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Szkolenie dotyczące afrykańskiego pomoru świń w nadleśnictwie

Szkolenie dotyczące afrykańskiego pomoru świń w nadleśnictwie

15 lutego 2018 r. w siedzibie Nadleśnictwa Antonin odbyło się szkolenie dotyczące zasad bioasekuracji oraz czynności związanych z prawidłowym przesyłaniem próbek laboratoryjnych do badań oraz procedur przeszukiwania obszarów i usuwania ze środowiska martwych dzików potencjalnie zakażonych ASF.

Szkolenie przeprowadzili : powiatowy lekarz weterynarii w Ostrowie Wielkopolskim - Dariusz Hyhs oraz starszy inspektor weterynaryjny - Krzysztof Składnikiewicz. W szkoleniu brali udział pracownicy terenowi Nadleśnictwa Antonin oraz przedstawiciele kół łowieckich dzierżawiących grunty Nadleśnictwa Antonin. Koła Łowieckie reprezentowali Krzysztof Przerwa - KŁ Nr.31 Wrzos" Odolanów, Eugeniusz Czemplik - KŁ Nr.48 "Łoś" Krotoszyn, Czesław Bojarczuk - KŁ Nr.499 "Sokół" Wrocław.

Afrykański pomór świń (ASF) to groźna choroba wirusowa, na którą chorują WYŁĄCZNIE ŚWINIE I DZIKI. Ludzie NIE SĄ wrażliwi na zakażenie wirusem ASF. Choroba ta nie stwarza zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego.
Wprowadzenie wirusa ASF na terytorium Polski może nastąpić poprzez:
1. przewożenie (przemyt) przez wschodnią granicę produktów żywnościowych, skarmianie ich resztkami świń lub wyrzucanie do lasu odpadków i kontakt z nimi dzików;
2. migracja dzików z krajów, gdzie występuje ASF - w szczególności województwa wschodniej Polski;
3. środki transportu.

W 2007 roku występowanie ASF zanotowano na terytorium Kaukazu i Federacji Rosyjskiej, na Ukrainie oraz na Białorusi. W 2014 roku ASF wykryto na Litwie, Łotwie i w Polsce. Jak rozpoznać objawy ASF u dzików: 
1) osłabienie, zaburzenia w poruszaniu się, utrata orientacji, ograniczony odruch ucieczki;
2) zwiększone padnięcia dzików; - sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała, liczne wybroczyny na skórze;
3) pienisty lub krwisty wypływ z nosa.

W przypadku znalezienia dzika w lesie, którego objawy nasuwają podejrzenie zarażenia ASF należy natychmiast taką informację zgłaszać do najbliższego powiatowego lekarza weterynarii. WAŻNE. Nie powinniśmy pozostawiać odpadków żywnościowych w lesie! ASF w mięsie mrożonym może przetrwać nawet 1000 dni!