Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Rogi, poroże, a może zrzuty?

Rogi, poroże, a może zrzuty?

Poroże czy rogi?

Rogi zbudowane są z keratyny czyli z tego samego budulca co włosy i paznokcie.  Rosną  przez całe życie i w przeciwieństwie do poroża są puste w środku.

Poroże, to już bardziej skomplikowany temat. Samce jeleniowatych nakładają je co roku i tym samym rok rocznie je zrzucają.

 Oczywiście w zależności od gatunku - wymiana poroża następuję w różnych terminach  – dlatego dla ułatwienia skupimy się na jeleniu szlachetnym – Cervus elaphus.

Najpierw u byka pojawia się poroże rosnące w scypule – w specjalnej, ochronnej warswie skórnej. Zadaniem tej pokrytej włoskami "tarczy" jest doprowadzanie składników odżywczych do będącego w okresie wzrostu poroża. Wzrost i rozwój poroża u samców warunkują hormony przysadki mózgowej oraz hormony płciowe. Po okresie wzrostu scypuł wysycha i jest „wycierany”.

Dlaczego poroże zostaje zrzucane?

Generalnie podczas nakładania poroża byki obficie żerują i wypoczywają przygotowując się do okresu godowego zwanego rykowiskiem. Po okresie rozrodu poziom testosteronu spada, a wypadkową tego jest wzrost poziomu somatotropiny, co powoduje rozpad tkanki kostnej. Z chwilą, gdy rozkład substancji kostnej jest dostatecznie zaawansowany, tyka ułamuje się pod własnym ciężarem lub odpada wskutek uderzenia.

Co dalej z porożem?

W momencie gdy poroże odpada z możdżeni staje się zrzutem. Wiele osób słysząc to słowo uśmiecha się pod nosem. Znaleźć zrzuconą tykę nie jest łatwo, gdyż nigdy nie wiadomo kiedy, gdzie i w jakim miejscu byk ją zrzuci. Ważnym jest, aby wybierając się na spacer za zrzutami pamiętać o zdrowym rozsądku! W okresie późnej zimy / wiosny jelenie są wyczerpane przez 2 czynniki: rykowisko oraz trudne warunki panujące zimą ( niedostatek pokarmu ). Jest to czas kiedy najedzony jeleń kładzie się i stara się jak najdłużej regenerować swój organizm. Tropienie jelenia w tym okresie może okazać się tragiczne w skutkach, gdyż często powoduje padanie byków ze zmęczenia.

Gdzie szukać?

Najczęściej zrzuty możemy znaleźć oczywiście…… tam gdzie przebywają jelenie. Stwierdzenie humorystyczne, ale trochę w nim prawdy - należy jednak pamiętać aby nie wchodzić na tereny dziennych ostoi jeleni i nie przerywać ich spoczynku.

Zrzuty można również znaleźć na polu! Byki wychodzące pod osłoną nocy na żerowanie czasem gubią przy okazji kolacji swój oręż! Szukanie zrzutów jest fantastyczną okazją do aktywnego spędzania wolnego czasu. Znaleziona tyka posłuży jako wieszak na ścianie, a może większa ilość stworzy wyrafinowany żyrandol z poroża? Pomysłów jest wiele, potrzeba tylko dużo szczęścia!