Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Relacja ze spotkania informacyjnego dotyczącego zwalczania szkodliwych owadów leśnych

Relacja ze spotkania informacyjnego dotyczącego zwalczania szkodliwych owadów leśnych

O spotkaniu dotyczącym planowanych lotniczych zabiegów ochronnych informowaliśmy w zeszłym tygodniu. Gościliśmy 20 osób – przedstawicieli samorządów i właścicieli lasów prywatnych oraz właściciela pasieki. Gości powitał Nadleśniczy Adam Całka. Nasi pracownicy przedstawili najważniejsze informacje. Podczas rozmów po prezentacjach uczestnicy mieli okazję do zadawania pytań.

Odpowiadając na pojawiające się wątpliwości trzeba jasno podkreślić, że zabiegi mające na celu walkę z owadami są działaniem ostatecznym, gdy populacja szkodników osiągnie stan liczebny zagrażający trwałości lasu.

Druga istotna kwestia poruszana przez uczestników dotyczyła rodzaju środków stosowanych do oprysków oraz pór ich wykonywania. Środki, które są obecnie dopuszczone do stosowania przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi to FORAY 76 B (nr zezwolenia R-39/2014 zr) i DIMILIN 480 SC (nr zezwolenia R-5/2008). FORAY 76 B dozwolony jest do stosowania przez FSC. Obie substancje nie stanowią zagrożenia dla pszczół, organizmów wodnych i środowiska. Zabiegi wykonuje się w godzinach porannych tj. od około godziny 4 rano do 7-7.30. Pszczoły wylatują nieco później, więc pszczelarze mogą spać spokojnie.

Ostateczna decyzja o przeprowadzeniu akcji oraz o rodzaju i dawce użytego środka będzie podejmowana w późniejszym terminie, gdy znana będzie skala zagrożenia.

Na spotkaniu omówiono też zagadnienia związane z ASF oraz kwestie dotyczące prawa pierwokupu gruntów leśnych przysługującego Lasom Państwowym.