Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Zapraszamy do udziału w Przerwanym Marszu

Zapraszamy do udziału w Przerwanym Marszu

W tym roku obchodzimy 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej . Ideą Przerwanego marszu jest to, aby 2-go września 2019 roku dzieci rozpoczęły rok szkolny razem z Polskimi Dziećmi Wojny ( tj. osobami urodzonymi do 08.05.1945 r.). Przekroczenie progów szkoły tych dwóch pokoleń ma na celu upamiętnienie ciężkich dla ówczesnej młodzieży czasów.

1 września 1939 roku uczniowie zapewne nie tak wyobrażali sobie początek roku szkolnego. Zamiast nauki i czasem beztroskiej zabawy w szkolnych murach nastąpiła przymusowa przerwa w edukacji. Okres trudny, pełen cierpienia i rozgrywających się tragedii. Obowiązkowe prace dla dzieci powyżej 12 lat, obozy, porwania często utrata rodziny. Dla wielu był to przyspieszony kurs dorosłości. Czasy wojny i okupacji zacierały granicę pomiędzy dzieciństwem, a dojrzałością. Dorosłości nie wyznaczał wiek 18 lat, a siła i zdolność noszenia karabinu…

Dzisiejsza młodzież może edukować się w komfortowych warunkach pod bacznym okiem wychowawców. Niech ta akcja będzie okazją do okazania szacunku i wdzięczności Polskim Dzieciom Wojny za te krew, pot i łzy przelane za naszą wolność!

Nadleśnictwo Antonin gorąco zachęca do wzięcia udziału w akcji „Przerwany marsz”, a emerytowanym pracownikom urodzonym przed 08.05.1945 r. deklaruje pomoc w dotarciu do szkół.