Lista aktualności
Pożar lasu w Leśnictwie Kałkowskie
Pożar lasu w Leśnictwie Kałkowskie
O sile żywiołu jakim jest ogień przekonaliśmy się 3 września 2022 r. w leśnictwie Kałkowskie, gdzie pożar strawił runo na fragmencie prawie 100-letniego drzewostanu, część odnowienia naturalnego sosny zwyczajnej na sąsiadującej uprawie oraz znaczny fragment poszycia kępy starodrzewu. Łącznie pożar objął 0,72 ha powierzchni leśnej.
Lato zmierza ku końcowi, lecz stopień zagrożenia pożarowego nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Długi okres bez opadów deszczu w czasie wakacji sprawił, że ściółka leśna jest silnie przesuszona, co stwarza sprzyjające warunki do szybkiego rozwoju pożaru.
Tylko dzięki natychmiastowemu wykryciu pożaru przez Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny Nadleśnictwa Antonin za pośrednictwem kamer zlokalizowanych na masztach przeciwpożarowych, błyskawicznej reakcji Straży Pożarnej i zrzutom wody z samolotu gaśniczego - pożar udało się zatrzymać w warstwie runa i ostatecznie ugasić.
Konsekwencje przejścia płomieni w korony drzew są bardzo poważne, a pożar staje się trudny do kontrolowania, dlatego tak bardzo istotny jest czas reakcji i rozpoczęcia akcji ratowniczej, by pożar opanować w zarodku.
Dzięki bardzo dobrze rozwiniętej sieci wykrywania pożarów w Lasach Państwowych znaczna część pożarów jest wykrywana w krótkim czasie od zainicjowania, co znacząco wpływa na bezpieczeństwo i ochronę lasu, jak i korzystających z niego ludzi.
Trwa sezon zbierania grzybów, co wiąże się ze zwiększoną penetracją lasu, często w najodleglejszych zakątkach, dlatego apelujemy o rozwagę, nieużywanie ognia na terenie lasu oraz w jego okolicy, a także o społeczną odpowiedzialność za środowisko jakim jest las – w przypadku stwierdzenia zachowania innych osób, mogącego zagrażać bezpieczeństwu pożarowemu lasu – zgłośmy problem miejscowemu leśniczemu, bądź Straży Leśnej. Wielu niebezpiecznym sytuacjom można zapobiec.
Rozsądnie korzystajmy z dobrodziejstw jakie daje nam las.