Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Odnowienia antonińskich lasów zakończone sukcesem

Odnowienia antonińskich lasów zakończone sukcesem

Tegoroczna akcja odnowieniowa właśnie dobiega końca. Udało nam się posadzić aż 715 tysięcy młodych drzew na ponad 140 hektarach.

Zazwyczaj całość prac związanych z sadzeniem nowego pokolenia lasu wykonywaliśmy wiosną. W kwietniu i maju bieżącego roku posadziliśmy 560 tysięcy sztuk sadzonek i wysialiśmy prawie 31 kg nasion sosnowych.

W ostatnich latach coraz częściej decydujemy się na odnowienia jesienne ze względu na sprzyjające o tej porze roku warunki pogodowe, w szczególności wilgotnościowe. Doskonale widać to na przykładzie tego roku, kiedy to jesień obfituje w opady. Takie sadzenie pozwala też na uniknięcie ryzyka związanego z przedłużającą się zimą, a co się z tym wiąże opóźnienia terminu odnowień wiosennych, czy też wczesnowiosennej suszy, jaka wystąpiła w tym roku. Jesienią udało nam się odnowić prawie 26 ha lasów. To ponad jedna piąta (22 proc.) odnowień ogółem.

Nadleśnictwo Antonin w ramach programu restytucji zagrożonych gatunków posadziło także 820 szt. jarzęba brekinii. Jest to gatunek objęty w Polsce ochroną ścisłą. Jego wprowadzanie do środowiska podlega kontroli i wymaga zezwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Warto pamiętać, że rocznie leśnicy w całej Polsce sadzą 500 mln drzew. Generalnie w miejscu każdego wyciętego drzewa, sprzedanego na potrzeby społeczeństwa leśnicy sadzą kilka, a nawet kilkanaście kolejnych.