Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Noc motyli w Nadleśnictwie Antonin

Noc motyli w Nadleśnictwie Antonin

W dniach 13-15 czerwca już po raz trzeci zorganizowaliśmy „Noc motyli”. W dwudniowych warsztatach wzięło udział łącznie prawie 50 osób. Pierwszego dnia gościliśmy uczniów Technikum Leśnego w Miliczu, a następnego dzieci z okolicznych szkół podstawowych.

Prowadzącym warsztaty był pan Mirosław Maciąg, który od blisko 30 lat zajmuje się lepidopterologią – z wykształcenia leśnik, pracownik Lasów Państwowych, w latach 2001–2009 zatrudniony na stanowisku wykładowcy w Instytucie Zarządzania i Inżynierii Rolnej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie. Posiada zbiór porównawczy motyli w ilości ponad 12 tys. okazów. Specjalizuje się w motylach nocnych z rodziny sówkowatych (Noctuidae) z terenu Europy, natomiast w zbiorze zgromadzone są okazy ze wszystkich krajowych rodzin motyli większych (Macrolepidoptera). W tematyce lepidopterologii prowadził wiele prelekcji i wystąpień, w tym również warsztatów terenowych dla dzieci, młodzieży szkolnej, studiującej oraz innych instytucji zainteresowanych tematyką entomologii.

Program warsztatów obejmował:

1) zajęcia kameralne (godz. 19:00–21:00) w nowej sali multimedialnej w budynku dawnej wozowni, na których prowadzący przedstawił ogólną charakterystykę motyli i ich podział na motyle dzienne i nocne, morfologię, nazewnictwo oraz zaprezentował sprzęt do połowu motyli;

2) wieczorne zajęcia terenowe (godz. 21:00–01:00) podczas których każdy uczestnik mógł sam odłowić motyle z zastosowaniem różnych urządzeń. Wspólnie też wyszukiwano odpowiednie stanowiska do połowów;

3) zajęcia kameralne następnego dnia (godz. 10:00–14,00), w których uczestnicy zapoznali się z literaturą, dokonali próby oznaczenia złowionych motyli, poznali zasady i podjęli próby preparowania owadów, dowiedzieli się o sposobie etykietowania okazów i organizacji zbiorów, a także o etyce postępowania entomologa).

Trzeba przyznać, że uczestnicy wykazali się niemałym zainteresowaniem i bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach, co nam – organizatorom sprawia radość i daje dużo satysfakcji. Mamy nadzieję, że udało nam się zarazić kogoś pasją „łowcy motyli”.

Zapraszamy za rok!