Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Kolejna edycja pobierania zrazów z drzew owocowych Nadleśnictwa Antonin

Kolejna edycja pobierania zrazów z drzew owocowych Nadleśnictwa Antonin

W tym roku w ramach projektu odtwarzania sadów Nadleśnictwa Antonin zostało pobranych ponad 300 szt. zrazów jabłoni z terenów 6 - ciu leśnictw: Klad, Strug, Komorowa, Jerzówki, Karłowic oraz Krupy. Do projektu wybrano najlepsze pod względem jakościowym i oczywiście smakowym drzewa owocowe.

Kilka z nich to już kilkudziesięcioletnie jabłonie, a więc jest to ostatni moment na pobranie ich materiału, który będzie osładzał życie kolejnym pokoleniom! Przy tej okazji warto krótko przedstawić jak wygląda sam proces pobierania i szczepienia zrazów.

Szczepy pozyskiwane są z pędów jednorocznych. Ważne jest, aby były to najładniejsze i najzdrowsze pędy posiadające co najmniej 3-5 pączków. Najlepiej, gdy pobrany materiał pochodzi ze strony drzewa, która rosła w słońcu.

Pobrane przez nas zrazy trafią do Arboretum w Sycowie, gdzie zostaną zaszczepione na podkładkach. Najczęściej stosowane są 3 sposoby szczepienia:

  1. Szczepienie przez stosowanie – wykonuje się gdy grubość podkładki i zraza jest jednakowa. Powierzchnia cięcia powinna być dość długa, bardzo równa, uzyskana jednym, płynnym pociągnięciem noża i leżeć po przeciwnej stronie dolnego oczka zraza.
  2. Szczepienie w klin – stosuje się gdy podkładka jest grubsza od zraza. Najpierw zraz przycina się w klin, a następnie taki sam klin wycina się w pędzie podkładki. Oba kliny muszą do siebie idealnie pasować.
  3. Kożuchówka – można ją stosować dopiero gdy drzewa skończą okres spoczynku i miazga wznawia swoją działalność. Podkładka musi być grubsza od zraza. Zraz przygotowuje się w taki sam sposób jak do szczepienia przez stosowanie. Sposób szybki, dający dobre wyniki i nie sprawiający trudności.

Następnie pozostaje już tylko posmarowanie maścią ogrodniczą i związanie łatką do okulizacji lub rafią. Po upływie miesiąca wyhodowana szlachetna odmiana jest gotowa do wsadzenia.

Przed nami długi miesiąc oczekiwania na sadzonki i kilka lat na pierwsze efekty w postaci owoców. Szczepy z poprzedniej edycji wspaniale się przyjęły, miejmy nadzieję że i ta edycja zakończy się powodzeniem!