Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Jubileusz 100-lecia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu

Jubileusz 100-lecia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych obchodzi 100. rocznicę powstania.
Istnieje bowiem od 31 stycznia 1920 roku, kiedy to ówczesny Minister Władysław Seyda podpisał Rozporządzenie dotyczące utworzenia Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

Główne obchody 100-lecia rozpoczęły się 1 lutego bieżącego roku mszą św. w Bazylice Archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu. Uroczysta gala odbyła się  następnie w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w której udział wzięli pracownicy Lasów Państwowych, liczne zaproszone delegacje i  znamienici goście wśród których znaleźli się między innymi minister Michał Woś czy wiceminister Małgorzata Golińska.

Podczas gali zostały złożone gratulacje, odczytane listy m.in. od prezydenta Andrzeja Dudy czy tez premiera Mateusza Morawieckiego, a także wręczone odznaczania zasłużonym pracownikom Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Wśród odznaczonych i uhonorowanych znaleźli się także antonińscy leśnicy. Kordelasa Leśnika Polskiego za wybitne osiągnięcia i sumienną służbę z rąk dyrektorów RDLP Poznań otrzymali: Leokadia Frąszczak, Stefan Chaliński, Stanisław Burkietowicz i Bronisław Krawiec. 

Medalem Młodego Pozytywisty nadawanym przez kapitułę Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego został odznaczony Maciej Duda. To wielki zaszczyt i  wielkie święto dla pracowników naszego nadleśnictwa.

Ceremonię 100 – lecia RDLP Poznań zakończył koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” pod batutą Agnieszki Duczmal

 

To jednak nie koniec obchodów jubileuszu. By móc wspólnie obchodzić 100. rocznicę powstania, zaplanowano na ten szczególny rok 2020 wiele interesujących wydarzeń kulturalnych i sportowych. Dokładne informację znajdują się w Kalendarium Obchodów Jubileuszu 100-lecia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu (LINK).

 

Słów kilka o RDLP Poznań ….

RDLP Poznań na  przestrzeni wieku ulegała wielu zmianom, dzisiaj obejmując swym zasięgiem 25 nadleśnictw gospodarujących na  ponad 419,6 tys. ha powierzchni leśnej oraz Leśny Ośrodek Szkoleniowy w Puszczykowie.

Nasza dyrekcja mieści się w środkowej i południowej część województwa wielkopolskiego oraz zawiera niewielkie obszary województw: dolnośląskiego, łódzkiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego. Charakteryzuje się ponad 23% lesistością i krajobrazem nizinnym ukształtowanym przez lodowiec.

Na jej terenie znajdują się dwa Leśne Kompleksy Promocyjne: „Puszcza Notecka” oraz wchodzące w skład lasów Nadleśnictwa Antonin  „Lasy Rychtalskie”. Osobliwość stanowią drzewostany dębowe tworzące tzw. „Płytę krotoszyńską”, dzięki którym odbywają się w Polsce aukcje drewna cennego znane na skale europejską.

Zapraszamy również do zapoznania się z ciekawą historią naszej Dyrekcji opisaną w artykule:Z kart historii Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu” (dostępną na stronie: http://www.poznan.lasy.gov.pl/ w zakładce Nasza praca - O Dyrekcji).