Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Giełda Krotoszyńska - wizyta antonińskich leśników

Giełda Krotoszyńska - wizyta antonińskich leśników

23 stycznia grupa pracowników odwiedziła Nadleśnictwo Krotoszyn, gdzie mogli zapoznać się z zasadami XXVII Międzynarodowej Aukcji Drewna Dębowego organizowanej przez RDLP Poznań. Jest to coroczna aukcja, na której dokonuje się sprzedaży szczególnie cennego surowca drzewnego – dębu, pochodzącego z Nadleśnictwa Krotoszyn oraz z nadleśnictw leżących na tzw. „Płycie Krotoszyńskiej”. Spotkanie rozpoczęło się w siedzibie jednostki, gdzie Sławomir Trawiński (zastępca nadleśniczego) opowiedział o historii aukcji oraz o pochodzeniu drewna wystawionego na sprzedaż giełdową.

Następnie dzięki uprzejmości Justyna Zaradniaka i Mariusza Wolnika (brakarzy z RDLP w Poznaniu), zainteresowani mogli obejrzeć dwie składnice drewna (w leśnictwach: Jelonek i Biadki), na których znajdowały się przygotowane partie drewna, tak zwane losy. Gospodarze szczegółowo opisali każdy los i przedstawili jego zalety, a także cechy charakterystyczne, jak zimna barwa drewna czy liczba słojów w 1 cm (najczęściej wynosząca 8-10).

W tegorocznej aukcji udział wzięło 14 firm, na sprzedaż wystawiono 1070m3 drewna dębowego, w tym 400m3 jakości okleinowej czyli drewno wykorzystywane do produkcji forniru. Drewno pochodziło głównie z Nadleśnictwa Krotoszyn, a także z nadleśnictw: Piaski, Jarocin, Taczanów, Czerniejewo, Grodzisk, Pniewy, Karczma Borowa i Sieraków.

Na każdym losie pochodzącym z Nadleśnictwa Krotoszyn widnieje znak jakości Dębu Krotoszyńskiego.