Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Czujne oko leśniczego

Czujne oko leśniczego

Leśnicy w okresie wiosennym zachowują wzmożoną czujność. Dbają o zdrowie sosny pospolitej, naszego głównego gatunku lasotwórczego. Jednym z czynników jej zagrażających mogą okazać się pierwotne szkodniki sosny – m. in. boreczniki.

Owady te mają skłonności do masowych pojawów (gradacji) w drzewostanach sosnowych, rosnących na słabszych siedliskach i charakteryzujących się intensywnym nasłonecznieniem. W zależności od gatunku jedna samica składa od 100 do nawet 200 jaj. Boreczniki w okresie wiosennym występują już w postaci larwy (pierwsze stadium rozwojowe owada po wylęgu z jaja, które znacznie różni się od dorosłego osobnika) i intensywnie żerują na zeszłorocznych igłach drzew. Starsze larwy ogryzają również miękką korę na pędach.

Szkody, jakie powodują w drzewostanach to przede wszystkim osłabienie drzew (poprzez zmniejszenie ilości aparatu asymilacyjnego), które może wywołać straty w przyroście, a nawet zamieranie najbardziej osłabionych sztuk. Aby móc zapobiec gradacji, leśnicy kontrolują liczebność populacji wykonując np. ścinkę drzew na płachtę.

Ciekawostka: Niepokojone larwy przybierając postawę obronną unoszą przód i tył ciała, wydzielając przy tym kroplę cieczy w barwie zbliżonej do żywicy.