Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Cudze chwalicie, swego nie znacie ...

Cudze chwalicie, swego nie znacie ...

Podsumowanie konkursu "Region, w którym mieszkasz"

22 czerwca br. w ośrodku edukacji leśnej przy siedzibie Nadleśnictwa Antonin odbyło się podsumowanie już XIV konkursu powiatowego, w tym roku pod hasłem "Cudze chwalicie, swego nie znacie". Fraza ta pochodząca z utworu znanego bajkopisarza i pedagoga Stanisława Jachowicza (1796 - 1857) zawiera wiele mądrości. Wiemy przecież, że współczesny człowiek częściej zajęty jest sprawami „Wielkiego Świata" ,niż własnego regionu .Udane wakacje kojarzą się większości mieszkańcom naszej planety z dalekimi podróżami. Jest to niewątpliwie ważne w rozwijaniu wiedzy. Jednakże dziś uczniowie naszego powiatu w swoich pracach pokazali nam, że piękne, niezapomniane chwile można spędzić we własnej okolicy, poznając jej historię, kulturę, obcując i delektując się pięknem otaczającej przyrody.

Ich foldery i przewodniki, które powstały na bazie własnych doznań podczas wędrówek turystycznych, zachęcają oglądających do odpoczynku na obszarze powiatu ostrowskiego. Dorośli powinniśmy być dumni z tych małych ambasadorów „Małej Ojczyzny".

W konkursie wzięło udział 135 uczniów szkół podstawowych z całego powiatu. Nagrodzono i wyróżniono 47 prac. Dzięki wsparciu wielu sponsorów upominki otrzymali wszyscy uczestnicy. Dużą atrakcją była dla gości, opiekunów i dzieci wycieczka o zabarwieniu historycznym po Antoninie (przewodnikiem był Edmund Radziszewski - znany historyk i regionalista) oraz wędrówka trasą dydaktyczną w rezerwacie „Wydymacz" (przewodnikami byli pracownicy Nadleśnictwa Antonin).

Uczestnicy otrzymali 1000 cebulek lilii (fundatorem był p. Kryszkiewicz), a opiekunowie 40 sadzonek żywotników (które ufundowało Nadleśnictwo Antonin). Rośliny posadzone będą w trosce o czystą i piękną Ziemię.

Goście, którzy przybyli na podsumowanie konkursu to Beata Klimek - prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego i Ewa Kargol-Stybaniewicz - wizytator delegatury Kuratorium Oświaty.

Organizatorzy konkursu: Nadleśnictwo Antonin, Urząd Miasta w Ostrowie Wielkopolskim i Szkoła Podstawowa Nr 5 w Ostrowie Wielkopolskim.
Pomysłodawcą i koordynatorem całego przedsięwzięcia edukacyjnego jest Maria Baranowska (nauczycielka SP nr 5).