Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

101 rocznica odzyskania niepodległości

101 rocznica odzyskania niepodległości

11 listopada 1918 roku Rzeczpospolita Polska po 123 latach odzyskała niepodległość

W 1937 roku Sejm RP uznał, że Święto Niepodległości obchodzone będzie 11 listopada "jako rocznica odzyskania przez naród polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego wodza narodu w walkach o wolność ojczyzny".

W czasie trwania II wojny światowej (1939-1944) oficjalne lub jawne obchodzenie Święta Niepodległości było niemożliwe.

W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca (Narodowe Święto Odrodzenia Polski – najważniejsze polskie święto państwowe w okresie Polski Ludowej, na pamiątkę rocznicy ogłoszenia Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego w 1944 roku).

W okresie PRL Święto Niepodległości zostało zakazane. Jakiekolwiek próby kultywowania obchodów dnia 11 listopada groziły surowymi karami ze strony władz. Święto Niepodległości z obecną dziś datą przywrócono ustawą Sejmu w czerwcu 1989 roku.

Dzień Niepodległości to dla Polaków najważniejsze święto państwowe. Polscy leśnicy przypominają, że jest to moment na refleksję i wgląd w karty historii, aby poznać naszą niezwykle ciekawą historię.

Z okazji święta Odzyskania Niepodległości przygotowaliśmy dla Państwa specjalny film o udziale leśników w działaniach narodowo - wyzwoleńczych: link