Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

"Podróż w głąb drzewa" - warsztaty edukacyjne w Nadlesnictwie Antonin

"Podróż w głąb drzewa" - warsztaty edukacyjne w Nadlesnictwie Antonin

Nadlesnictwo Antonin serdecznie zaprasza na warsztaty edukacyjne pn. "Podróż w głąb drzewa", które odbęda się 5 sierpnia 2022 r. w godzinach: 10.00-12.00.

 

O czym będą zajęcia?

Monumentalne drzewa rosną przez stulecia, a świadectwem ich wzrostu są pierścienie przyrostu rocznego. Im bliżej kory, tym młodszy przyrost, a wiek drzewa można łatwo oszacować już po ścięciu, licząc te pierścienie, czyli tzw. słoje. W praktyce jednak wraz ze starzeniem się drzewa, pień ulega wypróchnieniu w związku z działalnością grzybów. Takie drzewa niestety czasem stają się niebezpieczne - kompletnie pusty w środku pień może się w każdej chwili złamać pod naporem wiatru na koronę.

Na szczęście istnieją metody, które pozwalają na "podróż" do wnętrza pnia i ocenę stopnia wypróchnienia. Najczęściej stosowaną jest tomografia dźwiękowa, która pozwala na sprawdzenie tego, co dzieje się głęboko pod korą bez potrzeby nawiercania czy ścinania drzewa. Technologia ta zostanie zaprezentowana podczas zajęć, a uczestnicy beda mieli rzadka okazję "zajrzenia" do wnętrza kilku starych dębów, rosnących na terenie Nadleśnictwa.

 

Obraz przedtawia odczyt z tomografu. Fot. W. Zarzycki

 

Czy zajęcia sa płatne? Kto może wziąć udział?

Zajęcia sa bezpłatne i  dedykowane są zarówno dla osób dorosłych jak i dzieci w wieku szkolnym.

Badanie tomografem drzewa. Fot. W. Zarzycki

 

Jakie są warunki wzięcia udziału w warsztatach?

W związku z ograniczoną liczbą osób prowadzone sa zapisy telefoniczne ( w godzinach pracy Nadlesnictwa Antonin- tj. 7.00 - 15.00) pod nr 530 - 611 - 093.

 

Serdecznie zapraszamy :)