Asset Publisher
Lasy bliżej samorządów
Lasy bliżej samorządów
Zgodnie z Zarządzeniem nr 115 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 18 września 2024 r., Nadleśnictwo Antonin rozpoczęło nową formę komunikacji z jednostkami samorządu terytorialnego.
Od teraz coroczny raport z działalności Nadleśnictwa trafia do rad miast i gmin oraz starostw powiatowych, w których zasięgu położone są tereny Nadleśnictwa. To istotny krok w kierunku przejrzystej polityki informacyjnej oraz wzmocnienia dialogu z mieszkańcami i lokalnymi władzami.
Zdjęcie przedstawia zrewitalizowane mokradło Żabiniec w ramach programu Małej Retencji Nizinnej. Fot. Bartosz Kulawinek
Leśnictwo w służbie regionu
Raporty przygotowywane przez Nadleśnictwo Antonin zawierają kluczowe informacje o gospodarce leśnej, ochronie przyrody, inwestycjach, działaniach związanych z udostępnianiem terenów leśnych dla społeczeństwa, wydarzeniach i działalności edukacyjnej Nadleśnictwa, a także o planach na kolejne miesiące.
Zdjęcie przedstawia pomnikowy dąb szypułkowy. Fot. Bartosz Kulawinek
Partnerstwo z gminami i powiatami
Nadleśnictwo działa na obszarze wielu jednostek samorządowych – od gmin po powiaty. Współpraca z nimi to klucz do skutecznego zarządzania terenami leśnymi, które odgrywają ważną rolę w lokalnym krajobrazie, retencji wodnej, gospodarce i rekreacji.
Zdjęcie przedstawia naradę przeciwpożarową w Nadleśnictwie Antonin. Fot. Bartosz Kulawinek
Leśnictwo – więcej niż gospodarka
Lasy Państwowe zarządzają dziś ponad 7,6 mln ha gruntów w całym kraju, co stanowi blisko 25% powierzchni Polski. To nie tylko lasy – to także ludzie, miejsca pracy, drewno będące strategicznym i ekologicznym surowcem, rekreacja i ochrona przyrody. RDLP w Poznaniu, podobnie jak inne regionalne dyrekcje, działa na wielu polach – od dostarczania drewna, ochrony lasu przed pożarami, zabezpieczania siedlisk chronionych gatunków, po realizację inwestycji z zakresu retencji wodnej i edukacji przyrodniczej.
Zdjęcie przedstawia ścieżkę w Rezerwacie Wydymacz. Fot. Bartosz Kulawinek