Asset Publisher Asset Publisher

Entomologiczny projekt badawczy

Projekt badawczy, którego celem jest poznanie zależności pomiędzy gatunkami owadów a egzystującą na nich florą grzybową i fauną bezkręgową

Na terenie Nadleśnictwa Antonin rozpoczęto realizację projektu badawczego, którego celem jest poznanie specyficznych zależności pomiędzy wybranymi gatunkami owadów, a znajdującymi się na ich ciele grzybami i innymi bezkręgowcami np. roztoczami.

Chrząszcze są wyjątkowymi wektorami przenoszącymi inne organizmy i tym samym odgrywają niezmiernie istotną rolę np. w procesie rozkładu i obiegu materii organicznej. Poznanie takich relacji międzygatunkowych pozwoli na lepsze zrozumienie procesów dyspersji (rozprzestrzeniania się) gatunków, a w konsekwencji skuteczniejszą ochronę różnorodności biologicznej na terenach lasów użytkowych gospodarczo.

Badania będą prowadzone na powierzchniach wyłączonych z pozyskania drewna, w trudno dostępnych fragmentach drzewostanów, czyli tam, gdzie zachodzą procesy zbliżone do naturalnych, a na ekosystemy leśne nie wpływa bezpośrednia ingerencja człowieka. Już od sierpnia 2015 roku badania rozpoczęto od odłowów wybranych gatunków chrząszczy przy pomocy pułapek ekranowych.
Temat jest realizowany przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu przy współpracy Nadleśnictwa Antonin, będącego częścią Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Rychtalskie". Pracami badawczymi kieruje prof. dr hab. Dariusz J. Gwiazdowicz.