Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Lato - czas wypoczynku?

Lato - czas wypoczynku?

Lato... dla wielu okres wypoczynku ale dla leśnika jest to intensywny i pełen pracy czas. Leśnik każdego dnia zajmuje się wieloma rzeczami związanymi z ochroną lasu, zabiegami pielęgnacyjnymi i pozyskaniem drewna.

Ochrona lasu wiąże się m. in. z ochroną przed pożarami oraz zapobieganiem gradacjom owadów, które mogą spowodować duże spustoszenie w naszych lasach. Ochrona przeciwpożarowa polega na regularnych patrolach z wież przeciwpożarowych i dyżurach w punktach alarmowo dyspozycyjnych znajdujących się w nadleśnictwach. W lesie wyoruje się pługami pasy przeciwpożarowe oraz dba o zapewnienie dostępu do punktów czerpania wody i o odpowiednie oznakowanie dróg przeciwpożarowych na terenie leśnictw. Kolejne zabiegi z ochrony lasu związane są z kontrolą samców Brudnicy mniszki (bardzo groźnego szkodnika lasów), które wabione są za pomocą feromonu w specjalne pułapki. Na podstawie ilości złapanych osobników możliwe jest oszacowanie zagrożenia w następnym roku.

Zabiegi pielęgnacyjne związane są z wykaszaniem upraw i trzebieżami. Wykaszanie upraw przeprowadza się w celu poprawy warunków wzrostu młodych drzewek. Niepożądane rośliny na uprawie znacznie zmniejszają ilość wody, tworząc tym samym konkurencję dla młodego pokolenia drzewek. Kolejnym zabiegiem przeprowadzanym w tym okresie są cięcia pielęgnacyjne (trzebieże i czyszczenia). Polegają ona na usuwaniu wybranych drzew z drzewostanu, które nie spełniają celów hodowlanych. Pracownik Służby Leśnej tym celu obchodzi drzewostan i w określony sposób oznacza drzewa do wycinki.

Leśnik bardzo dużo czasu poświęca pozyskaniu drewna. W pierwszej kolejności musi wyznaczyć i przygotować powierzchnię do zrębu. Po ścięciu drzew musi każdą sztukę drewna dłużycowego i każdy stos pomierzyć. Jest to dość pracochłonna czynność, ale niezbędna, gdyż pozwala określić ilość drewna przeznaczonego do sprzedaży i wywozu z lasu.