Wydawca treści Wydawca treści

Naturalne odnowienie Sosny zwyczajnej w nadleśnictwie Antonin

Praca inżynierska napisana przez Pana Grzegorza Wojciecha Sołtysiaka pod kierunkiem dr inż. Roberta Korzeniewicza w Katedrze Hodowli Lasu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Celem pracy pn." Naturalne odnowienie Sosny zwyczajnej Pinus Sylvestris L. w Nadleśnictwie Antonin" była ocena liczebności i podstawowych cech biometrycznych odnowień naturalnych sosny zwyczajnej. W pracy podjęto próbę wykazania zależności liczby i wzrostu siewek w odległości od ściany drzewostanu obsiewnego.

Badania zostały przeprowadzone na terenie Nadleśnictwa Antonin w Leśnictwach Klady i Strugi od 1 września do 15 października 2014 roku. Do obserwacji wytypowano sześć powierzchni na których po wykonaniu zrębu (rębnia zupełna pasowa) w latach: 2010, 2011, 2013, 2014  zainicjowano odnowienie sosny zwyczajnej obsiewem bocznym i kombinowanym.

Badania ukazują zależność liczby siewek od odległości od drzewostanu obsiewnego w najmłodszym wieku odnowienia. Analiza struktury wysokości odnowienia naturalnego sosny zwyczajnej  stwierdza niewielkie zróżnicowanie rozwoju siewek rosnących na badanych powierzchniach.

Na podstawie przeprowadzonych obserwacji można stwierdzić,że odnowienie naturalne sosny zwyczajnej w Nadleśnictwie Antonin inicjowane na siedliskach boru świeżego i boru mieszanego świeżego ma szczególne znaczenie w odnowieniu lasu. Taki rodzaj odnowienia zapewnia najlepsze przystosowanie się drzewostanu do sytuacji stresowych, oraz zmniejsza zagrożenia abiotyczne i biotyczne.