Archiwum
Zimowe dokarmianie zwierzyny
Leśnicy pomagają zwierzętom leśnym przetrwać okres zimy
Mroźna i śnieżna zima to trudny okres dla dzikich zwierząt. Gruba warstwa śniegu i lód utrudniają im dostęp do naturalnego pokarmu i wody. Dlatego leśnicy wspólnie z myśliwymi pomagają zwierzętom leśnym przetrwać zimę.
Karma podawana jest w stałych punktach dokarmiania, takich jak paśniki, buchtowiska, itp. Leśnicy ścinają również drzewa do ogryzania kory przez jelenie i daniele. Przed niedostatkiem wody chroni natomiast podanie soczystej karmy – buraków, marchwi, ziemniaków oraz jabłek.
Dużą rolę w odżywianiu zwierzyny i zapobieganiu chorobom odgrywają składniki mineralne, zwłaszcza sól. Zapotrzebowanie na nią pokrywane jest z żeru naturalnego, karmy oraz częściowo z lizawek. Lizawka to drewniany słupek z kostką soli umieszczoną na szczycie. Sól, jako źródło ważnych pierwiastków, rozpuszcza się pod wpływem wilgoci i spływa po słupku. Zwierzęta chętnie ją zlizują.
Dokarmiania nie przeprowadza się przez cały rok tylko w czasie surowej zimy, a w pozostałych porach roku las, łąki i pola dostarczają pożywienia dzikiej zwierzynie.