Archiwum Archiwum

Wzrasta zagrożenie pożarowe w lasach!

Wilgotność ściółki leśnej spadła do zaledwie 15%

Na terenie Nadleśnictwa Antonin oraz w lasach prawie całego kraju obowiązuje znów trzeci – najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Dzisiaj wilgotność ściółki dla nadleśnictwa wynosiła zaledwie 15% o godzinie 9,00.

 

Mimo dużego zagrożenia pożarowego, Nadleśniczy Nadleśnictwa Antonin nie wprowadza na razie zakazu wstępu do lasu, ponieważ zakaz ten może wprowadzić, jeżeli przez kolejnych 5 dni wilgotność ściółki mierzona o godzinie 9:00 rano będzie niższa od 10%.

Podatność lasów na pożar zależy przede wszystkim od warunków pogodowych. Wpływają one na wilgotność ściółki, której spadek poniżej 28% znacznie zwiększa prawdopodobieństwo zapalenia ściółki. Utrzymujące się wysokie temperatury powietrza powodują wysychanie ściółki i roślinności dna lasu, a to sprawia, że lasy są doskonałym materiałem palnym.

Największe zagrożenie pożarowe na obszarach leśnych powodowane jest przez osoby korzystające z letniego wypoczynku w lasach oraz przez osoby zbierające owoce runa leśnego. Jest to związane z nagminnym naruszaniem przepisów przeciwpożarowych, a przede wszystkim z używaniem ognia otwartego w lasach, to jest paleniem papierosów, ognisk, użytkowaniem grilli, w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Ponadto pożary lasów powstają w wyniku wyrzucania niedopałków papierosów z przejeżdżających przez tereny leśne samochodów.


To człowiek odpowiada za ponad 90% pożarów lasów.


      Umyślne podpalenia, wczesnowiosenne wypalanie roślinności, nieostrożność ludzi to tylko niektóre przyczyny pojawienia się ognia w lasach. Większość pożarów w Nadleśnictwie Antonin występuje przy najwyższym III stopniu zagrożenia pożarowego lasu. Z reguły mają one charakter powierzchniowy, pali się poszycie leśne, zarośla i pojedyncze drzewa.