Archiwum Archiwum

Ptaki w rezerwacie przyrody "Wydymacz" policzone!

W ramach Europejskich Dni Ptaków 2 października 2016 roku 19 osób wzięło udział w wycieczce przyrodniczej po Antoninie i rezerwacie przyrody „Wydymacz"

Liczenie ptaków zorganizowały Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i Nadleśnictwo Antonin w ramach największej na świecie imprezy miłośników ptaków EuroBirdwatch, a zarazem cyklu „Ostrowskie Spotkania z Przyrodą".

W dniach 1-2 października br. we wszystkich krajach europejskich, grupy ornitologów i miłośników ptaków wychodzą wspólnie obserwować, poznawać i liczyć spotkane ptaki. Wszystko to dzieje się to w okresie niezwykłego zjawiska, jakim są jesienne wędrówki ptaków, często przez całe kontynenty, które pokazują, że ochrona ptaków jest sprawą międzynarodową. Co roku impreza poświęcona jest innemu gatunkowi ptaka, w tym roku jest to kopciuszek. Całą akcję koordynuje światowa federacja BirdLife International, a w Polsce Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Naszym celem były dwa wyjątkowe obiekty przyrodnicze południowej Wielkopolski, tj. park przy Pałacu myśliwskim książąt Radziwiłłów w Antoninie z pomnikowymi okazami drzew oraz rezerwat przyrody „Wydymacz" – największy w powiecie ostrowskim, z chronionym łęgiem jolszowo-jesionowym i innymi zespołami roślinnymi (ols, grąd) oraz pomnikami przyrody – potężnymi dębami szypułkowymi. Wycieczkę prowadzili głównie członkowie Południowowielkopolskiej Grupy OTOP - Jerzy Bartuzi, Tomasz Ekiert, Bartosz Skrzypczak, Paweł T. Dolata, Dominika Dolata i Martyna Psikus, a także Waldemar Blaźniak z Nadleśnictwa Antonin, którzy służyli pomocą w obserwacjach i nauce rozpoznawania poszczególnych gatunków ptaków oraz roślin.

Wraz z przewodnikami w spacerze wzięło udział 19 osób w różnym wieku (najmłodsza uczestniczka miała roczek), w tym goście z Wołowa, Poznania i Gliwic (dwójka miłośników muzyki Fryderyka Chopina, która dołączyła do nas spontanicznie w trakcie spaceru). Najciekawsze ptaki, spotkaliśmy na stawie w rezerwacie przyrody „Wydymacz".

Na zakończenie chętni uczestnicy mogli zwiedzić izbę przyrodniczo-leśną w zabytkowym budynku tzw. „Ogrodówka" w Nadleśnictwie Antonin.