Archiwum Archiwum

Prezentacja projektu Programu edukacji leśnej

11 marca 2014 roku, na kolejnym posiedzeniu komisji, zaprezentowano projekt "Programu edukacji leśnej w Nadleśnictwie Antonin na lata 2014 - 2023"

11 marca br. odbyło się kolejne, już drugie, posiedzenie komisji "Programu edukacji leśnej społeczeństwa w Nadleśnictwie Antonin na lata 2014-2023" w ośrodku edukacji leśnej mieszczącym się w tzw. "Domku Wilhelma" (przy siedzibie nadleśnictwa).

Po przywitaniu wszystkich zaproszonych członków Komisji przez nadleśniczego Adama Całkę, edukator leśny nadleśnictwa Waldemar Blaźniak przedstawił projekt koncepcyjny zagospodarowania terenu siedziby nadleśnictwa, opracowany w latach 2012 - 2013.

Po tej krótkiej prezentacji zamierzeń z zakresu wzbogacenia istniejącej infrastruktury edukacyjnej nadleśnictwa, przystąpiono do omówienia przygotowanego projektu Programu edukacji leśnej społeczeństwa.

W trakcie uzgodnień ustalono, że nadleśnictwo powinno określić docelową grupę odbiorców swojej oferty edukacyjnej. Ze względu na specyfikę miejsca - Antonin to jedno z najciekawszych zakątków Wielkopolski -  oprócz wypracowania oferty dla placówek szkolnych, należy przedstawić również działania skierowane do grupy osób dorosłych i rodzin odwiedzających tę turystyczną miejscowość w okresie weekendowym.

Ważnym aspektem dyskusji nad projektem Programu edukacji leśnej społeczeństwa było włączenie w działania edukacyjne nadleśnictwa zapisów nowej podstawy programowej i w ramach partnerstwa zorganizowanie kilku warsztatów dla nauczycieli, którzy mogliby stać się swoistymi edukatorami leśnymi w swoich szkołach (pomysł przedstawiony przez Agnieszkę Kubis - nauczyciel SP w Przygodzicach i Zofię Pietrykę - stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy").

Zgodnie przyjęto potrzebę stosowania w zajęciach kart pracy i scenariuszy dedykowanych do poszczególnych grup wiekowych odbiorców oraz wykorzystywanie nowoczesnych metod dydaktycznych, jak questing i geocatching. Członkowie Komisji widzieli potrzebę zaprezentowania w ramach działalności edukacyjnej nadleśnictwa - nowoczesnych metod i praktyk stosowanych w pracy leśników i gospodarce leśnej (czy ogólnie w leśnictwie). Do tego celu powinno wykorzystać się sprzęt i aplikacje leśne stosowane na dzień w pracy nadleśnictwa.

Pokłosiem spotkanie jest także potwierdzenie wykorzystania w działalności nadleśnictwa założeń edukacji na temat zrównoważonego rozwoju (dekadą o tej nazwie Unesco ustanowiło lata 2005 - 2014), czyli sposobu prowadzenia edukacji, forsowanego obecnie w zachodniej Europie - poinformował Rafał Śniegocki - edukator leśny, pracownik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.