Archiwum Archiwum

Antoniński bocian czarny w fotopułapce!

Antoniński bocian czarny w fotopułapce na terenie Kampinowskiego Parku Narodowego

18 VIII 2014 na obrzeżu Kampinoskiego Parku Narodowego wpadł w fotopułapkę tegoroczny bocian czarny z Nadleśnictwa Antonin. Ptak w dobrej kondycji został sfilmowany zdalną kamerą, która udokumentowała jego przelot do Kampinosu.

Ptaka oznakował Paweł Dolata 1 lipca 2014 roku jako jedno z trójki młodych w gnieździe na dębie na terenie Nadleśnictwa Antonin.Gniazdo położone jest w gminie Mikstat w powiecie ostrzeszowskim, czyli w górnej terasie Kotliny Odolanowskiej w dolinie Baryczy. Do gniazda wspinał się kolega Jakub Pruchniewicz. Ptak otrzymał nie tylko standardową obrączkę metalową Stacji Ornitologicznej w Gdańsku, ale i  lepiej widoczną obrączkę plastikową na drugą nogę – dzięki której możliwe było uzyskanie wiadomości powrotnej. Obecność młodego boćka na wschodnich obrzeżach Kampinoskiego Parku Narodowego, koło wsi Truskaw (gmina Izabelin, powiat warszawski zachodni) udało się stwierdzić dzięki kamerze, którą przygotował pracownik KPN Adam Olszewski, a pod jego nieobecność obsługiwał miejscowy fascynat przyrody Stanisław Matuszewski. Dnia 18 sierpnia w godz. 6.17-6.32 opisywany bohater „zagrał" aż w 8 filmach (każdy trwał po 30 sekund).

To pierwsza wiadomość powrotna uzyskana dzięki fotopułapce, którą ornitolodzy otrzymali z bocianów znakowanych w południowej Wielkopolsce, a jednocześnie zapewne pierwsze w Polsce stwierdzenie tą metodą oznakowanego bociana czarnego za pomocą fotopułapki ustawionej nie przy gnieździe.

Więcej informacji o wędrówkach antonińskiego bociana można znaleźć na stronie Południowowielkopolskiej Grupy OTOP:

http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?function=show_all&no=674