Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

XXIX Aukcja Drewna Dębowego

XXIX Aukcja Drewna Dębowego

16 stycznia br. pracownicy Nadleśnictwa Antonin mieli szansę zobaczyć najcenniejsze drewno sprzedawane w Polsce. Tradycją stał się fakt, iż aukcja ta ma miejsce nieprzerwanie od 1992 r. w trzeci czwartek stycznia każdego roku. Licytacja zorganizowana przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu odbywała się na terenie Nadleśnictwa Krotoszyn, a uczestniczyło w niej 13 kontrahentów z 6 krajów: Polski, Austrii, Czech, Estonii, Japonii oraz Ukrainy.

Na aukcji wystawiono 1314 m3 drewna dębowego (w tym 380 m3 jakości okleinowej) liczącego sobie ponad 200 lat. Przed przystąpieniem do licytacji polskie i zagraniczne firmy dokładnie oglądały surowiec wystawiony na czterech placach: dwóch w Krotoszynie (Jelonek i Sokołówka) oraz po jednym w Biadkach i Pniewach. Drewno pochodziło z nadleśnictw: Krotoszyn, Piaski, Jarocin, Taczanów, Pniewy, Karczma Borowa, Oborniki, Kościan, Łopuchówko oraz Koło.

Surowiec wybierany jest przez kontrahentów pod względem pożądanych cech, takich jak np. barwa, kształt, gęstość usłojenia, obecność wad. Sztuki drewna zostają pogrupowane w tzw. „LOS-y” w zależności od średnicy środkowej, długości oraz klas jakości. Wyróżniamy 4 klasy jakości:

• ATF – klasa najlepsza o jakości okleinowej, czyli drewno przeznaczone do wyrobu forniru

• oraz B, C i D.

Średnia cena drewna na tegorocznej aukcji wyniosła blisko 3100 zł za 1 m3, najwyższą zdobył LOS pochodzący z Nadleśnictwa Krotoszyn, nr 223 - aż 5600 zł/m3! Stawki kilku losów również uzyskały imponujące wartości utrzymujące się na poziomie 5 – 5,5 tys. zł, jak np. los nr 216 - 5550 zł/m3. Najwyższą średnią cenę za 1 m3 drewna osiągnęły w kolejności Nadleśnictwa: Pniewy, Krotoszyn, Jarocin. Nie podjęto licytacji około 20m3 drewna, co stanowi tylko 1,5% całości wystawionego surowca.