Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Lasy źródłem energii

Lasy źródłem energii

21 marca obchodzony jest pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, w Polsce zbiega się w czasie z Międzynarodowym Dniem Lasów

Międzynarodowy Dzień Lasu jest ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. W tym roku MDL obchodzimy pod hasłem „Lasy i Energia".

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) zachęca kraje całego świata do propagowania idei i działalności związanej z lasami.
Wielokrotnie FAO propagowało akcje sadzenia drzew, sprzątania lasów, a także nagłaśniania tej tematyki w mediach. Informowało o roli lasów w zapobieganiu zmian klimatu (w ubiegłym roku MDL był poświęcony wodzie i znaczeniu terenów leśnych w zapobieganiu powodziom) oraz wpływie zrównoważonej gospodarki leśnej na współczesną ekonomię.

Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Lasów jest poświęcony lasom, które są ważnym źródłem energii. Właśnie zrównoważona gospodarka leśna jest kluczem do zwiększenia roli lasu, jako źródła energii odnawialnej. Nadal, prawie połowa światowej produkcji drewna, jest zużywana do gotowania, ogrzewania czy wytwarzania energii elektrycznej.

Lasy dysponują zapasem energii dziesięciokrotnie przewyższającym roczne zużycie energii na całym świecie.

Drewno opałowe (dobrze wysuszone) jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, ale też jest atrakcyjniejsze, pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna.

Warto przypomnieć, że drewno jest odnawialnym źródłem energii. Każdego roku w Polsce leśnicy sadzą 500 mln młodych drzew. Tym samym, mimo pozyskania drewna w lasach, ich powierzchnia cały czas rośnie. Obecnie jest zalesionych niemal 30 proc. kraju, chociaż po II wojnie światowej było to zaledwie 21 proc.

https://youtu.be/7AgMGuh6Te0