Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Akcja "Czysty las"

Akcja "Czysty las"

Grupa jedenastu dzieci z Sośni oraz Harcerze 1 Szczepu ZHP Ziemi Mikstackiej im. Powstańców Wielkopolskich wykazali się wspaniałą inicjatywą w oczyszczaniu lasu z wyrzucanych przy drogach śmieci.

W sobotę 15 września harcerze 1 Szczepu ZHP Ziemi Mikstackiej im. Powstańców Wielkopolskich przeprowadzili akcję „Czysty las”. Na czele, dając piękny przykład, stanęli Komendant Hufca ZHP Ziemi Ostrzeszowskiej im. Szarych Szeregów podharcmistrz Mariusz Ciechanowski, oraz Komendant 1 Szczepu ZHP im. Powstańców Wielkopolskich podharcmistrz Mateusz Ciechanowski. Na profilu facebook’owym 1 Szczepu ZHP czytamy: „Żeby wymagać - trzeba samemu pokazać, a nie tylko wydawać polecenia, a u nas w Hufcu jest taki zwyczaj, że zawsze na pierwszej linii są drużynowi, kadra i komendant :-)”. Ze strony Nadleśnictwa nad tak wartościowymi ochotnikami czuwali dwaj leśnicy: leśniczy Jarosław Stasierski oraz leśniczy Adam Matysiak. Drużyny z Mikstatu i Bukownicy sprzątały las w dwóch leśnictwach: Klady i Komorów, zbierając śmieci przy drogach z Mikstatu do Antonina i z Przygodziczek do DK11. Łącznie w akcji wzięły udział 32 osoby, zawstydzając kierowców i użytkowników dróg. Harcerze wynieśli z lasu prawie 70 worków śmieci!

Harcerze z drużyn 1 Mikstackiego Szczepu ZHP co roku organizują sprzątanie lasu, stając się tym samym przykładem prawdziwych ekologów, wychodzących naprzeciw potrzebom środowiska. Tegoroczna akcja „Czysty las” była już szóstą z kolei akcją zbierania śmieci przez harcerzy.

Na wyróżnienie zasługuje jeszcze jedno wydarzenie z udziałem dzieci. Przy lesie na ulicy Janusza Korczaka w Sośni zebrała się grupa jedenastu chętnych do sprzątania lasu. Nad dziećmi czuwali dwaj opiekunowie oraz leśniczy Leśnictwa Mariak - Damian Chaliński. Pan leśniczy zapewnił zielone worki oraz opowiedział o roślinach, które można było spotkać podczas sprzątania. Jedna z uczestniczek akcji, Weronika Koziarska, zwróciła uwagę, iż „inicjatorami były dzieci i była to już druga edycja porządków w lesie.”

Leśnicy gorąco apelują o rozwagę. Nie wyrzucajmy śmieci do lasu. To nie jest tylko papierek po lodzie… Gdyby po każdym przejeżdżającym samochodzie zostawał „jeden mały śmieć” – utonęlibyśmy w odpadach. Dbajmy o czystość i szanujmy las. Ten przy drogach szczególnie, bo jest często jedynym, w jakim niektórzy mają okazję przebywać. Dorośli – pokazujmy dzieciom, co oznacza szacunek do przyrody. Chociaż może to dorośli powinniśmy brać przykład z dzieci…